Jak těhotenské testy fungují?

Jedním z charakteristických příznaků, které naznačují, že dítě je na cestě, je nedostatek menstruace. Tři dny zpoždění. Čtyři. Pět. Je čas odhalit záhadu. Je čas udělat si těhotenský test. Vzrušující moment jako málokdo a není se čemu divit. V naprostém soukromí a během pár minut budete vědět – nic víc, nic míň – že za něco málo přes osm měsíců budete mít miminko v náručí.

Proč mohou zjistit těhotenství?

Současné těhotenské testy se dodávají ve formě malých tyčinek („tyčinek“), jsou volně prodejné, prodávají se v lékárnách a lze je provést v pohodlí domova. Výsledek je prakticky okamžitý: během několika minut může žena vědět, zda je těhotná nebo ne.

Jak fungují? Kontrola přítomnosti hormonu (lidský choriový gonadotropin nebo hCG) v moči. Protože ho tělo začíná „vyrábět“, až když se embryo uhnízdí v děloze, hCG je přítomno pouze u těhotných žen. Po provedení testu se výsledek projeví ve čtecím sektoru tyče pomocí různých znaků. Pokud test odhalí hormon, je to proto, že jste těhotná.

V závislosti na značce každý test vyjadřuje výsledek jinak. Některé s negativním nebo pozitivním znaménkem; ostatní s jednou čárou (záporná) nebo se dvěma čárami (kladná); jiné – s digitální technologií – se čtením „Nejsem těhotná“ nebo „Těhotná“ a předpokládanou dobou těhotenství.

Ačkoli všechny testy, které lze udělat doma, přesně odhalí těhotenství, neinformují o prognóze.

Rychlé, bezpečné a spolehlivé

Udělat si těhotenský test je extrémně snadné, ale pro zaručení přesného výsledku musíte do puntíku dodržovat pokyny výrobce.

I když to lze udělat kdykoliv během dne, ideální je první ranní moč, protože je mnohem koncentrovanější a množství hormonu bude větší.

Současné testy jsou schopny odhalit těhotenství s několikadenním zpožděním (některé z nich jsou citlivější než jiné a mohou tak učinit dříve) a mají přesnost 99 %. Pozitivní výsledky jsou však spolehlivější než negativní. Někdy se totiž stane, že je negativní a žena je těhotná. Protože? Jedním z důvodů je obvykle to, že koncentrace hCG v moči je velmi nízká a není detekována. Pokud tedy vaše menstruační zpoždění pokračuje, je vhodné udělat si druhý test o dva až tři dny později, s první močí ráno.

Laboratorní rozbory

Ačkoli se dnes používají tak často, těhotenské testy jsou relativně nové. Před desítkami let musely ženy podstoupit laboratorní testy, aby věděly, zda jsou těhotné.

  • Analýza moči: Stejně jako domácí těhotenské testy, rozbory moči prováděné v laboratoři ověřují přítomnost nebo nepřítomnost lidského choriového gonadotropinu. Stejně jako u konvenční analýzy musí být moč odebrána do sterilní láhve a odvezena do laboratoře. Výsledek je dosažen poměrně rychle a je 100% spolehlivý.
  • Krevní test: Krevní testy kromě zjištění přítomnosti hCG uvádějí jeho přesnou koncentraci. Tato informace je velmi užitečná pro výpočet gestačního věku, protože množství hormonu v krvi se s postupem těhotenství mění. Jak se dělají? Prostřednictvím malé extrakce, stejně jako konvenční krevní test.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *