BLW (Baby Led Weaning): 10 věcí, které byste měli vědět

Během prvních 6 měsíců je dítě krmeno čistě a výhradně mlékem, ať už mateřským nebo umělým. Ale od této chvíle začíná etapa, ve které budete objevovat nové chutě, nové vůně, nové textury. Je čas na doplňkové krmení. Tento název dostává proto, že po celý první rok života bude hlavním zdrojem potravy i nadále mléko (prsa nebo umělá výživa) a potravinové „doplňky“, které mají spíše funkci učení než výživy.

BLW je doplňkové krmení vedené dítětem, s výjimkou kaše a lžiček a bez zásahu dospělého.

Z čeho se skládá

Tradičně byly protagonisty zavádění prvních pevných látek dětská výživa a lžičky. V poslední době se však začíná ozývat pro mnohé neznámý pojem a nemá s tím mnoho společného.

BLW je zkratka pro Baby-Led-Weaning, což znamená „doplňkové krmení vedené dítětem“. Toto hnutí se objevilo asi před 10 lety ve Spojeném království a na Novém Zélandu.

Základem BLW je, že 6-ti měsíční miminko má již dostatečný neurologický vývoj k samostatnému jídlu pomocí malých ručiček a nepotřebuje, aby ho někdo krmil. Stejně tak trvá na tom, že malý nepotřebuje upravovat ani textury jídla.

Co BLW navrhuje – jako alternativu k drcenému a krmení lžičkou – je to, že zapracování pevných látek se provádí bez lžiček nebo pyré, ale že dítě samo vkládá jídlo do úst, na kousky nebo přirozeně, bez zásahu dospělého. Pro vyznavače tohoto hnutí jsou kaše a používání lžičky nevhodným a nefyziologickým způsobem zavádění jídla do jídelníčku miminka.

BLW vs. Tradiční doplňkové jídlo

Nechat děti starší 6 měsíců manipulovat s jídlem a vkládat si ho do úst při krmení není nic nového. A co víc, pediatři stále častěji doporučují, aby to rodiče miminku umožnili (i když se zašpiní), protože je to způsob, jak se seznámit s potravinami a poznat různé textury.

Jaký je tedy radikální rozdíl mezi baby-Led-weaning a tradičním krmením? Že BLW považuje používání lžiček a zpracovaných potravin za zastaralé a navrhuje, aby jídlo bylo nabízeno před dítětem, aby si ho mohlo vkládat rukama do úst.

Pediatři doporučují rodičům, aby dětem umožnili dotýkat se jídla, i když se zašpiní, aby se s jídlem seznámili.

Pro a proti

Stejně jako mnoho jiných témat o výchově dětí má BLW své zastánce a odpůrce. Pravdou je, že stále není dostatek údajů, které by podpořily bezpečnost a účinnost této techniky.

Mezi výhody můžeme zmínit, že:

 • Pomohlo by to snížit tlak vyvíjený na dítě v době jídla a zpříjemnit tak rodinný čas jídla.
 • Dieta založená pouze na velmi rozdrobených potravinách a kaších vyžaduje méně aktivní účasti ze strany dítěte, které se stává více závislým na osobě, která ho krmí, než na samotném miminku.
 • Posílilo by to seberegulaci a kontrolu chuti dítěte, což znamená nižší riziko obezity.
 • Zlepšilo by to koordinaci rukou a úst a vaše žvýkací a polykací schopnosti.

Ti, kdo kritizují tento systém zavádění potravin, však zdůrazňují některé důvody k obavám:

 • Nebezpečí udušení (viz „Pozor na utonutí“).
 • Že množství snědeného jídla není dostatečné a ovlivňuje růst dítěte.
 • Nedostatečný přísun živin.
 • Že nabídka jídla není pestrá a miminko nemůže jíst vyváženou stravu.

Chcete implementovat BLW?

Pokud chcete, aby vaše dítě začalo přikrmovat pomocí techniky Baby-Led-Weaning, je třeba vzít v úvahu některé problémy.

 1. I když u systému BLW je to dítě, kdo rozhoduje o tom, kolik chce sníst a jakým tempem, je úkolem rodičů rozhodnout, jaký typ jídla mu nabídnou.
 2. Doporučuje se začít se zdravými potravinami, z nichž mnohé jsou součástí tradiční doplňkové stravy (ovoce, zelenina, maso, sýry, pečivo atd.).
 3. Náhodné zavádění potravin může mít následky. Mnoho potravin může způsobit alergie u dětí do 12 měsíců, proto se nedoporučuje podávat je před tímto věkem. Vždy byste měli nabízet ty, které jsou vhodné pro věk dítěte.
 4. Nabízejte kousky celého jídla o velikosti a tvaru, aby je dítě mohlo uchopit rukou a vložit do úst (nejlépe podlouhlé a tenké tvary, které mu vyčnívají z pěsti, aby je mohlo sát, jako je mrkev nebo proužky vařené dýně).
 5. Pokud jde o konzistenci, měly by být měkké (nezapomeňte, že v 6 měsících se teprve začínají rýsovat první zoubky).
 6. Nechte ho jíst jeho vlastním tempem, aniž byste na něj spěchali.
 7. Nikdy nenechávejte dítě při jídle samotné.
 8. Nenabízejte jídlo, pokud si všimnete, že je ospalý nebo velmi unavený.
 9. Nerozptylujte ho, když se krmí.
 10. Ujistěte se, že je dítě připraveno k jídlu.

Jste připraveni k jídlu?

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje výlučné kojení během prvních 6 měsíců života a od té doby začít s přikrmováním. To vychází z fyziologických a vývojových základů dítěte. Ne všechny jsou však stejné a každý má svůj vlastní rytmus.

Chcete-li u svého miminka zavést Baby-Led-Weaning, nejdůležitější je vědět, zda je schopno samo vkládat jídlo do úst, tedy zda je na to zralé připraveno. Ačkoli v 6 měsících je dítě schopno začít přidávat jiné potraviny než mléko, ne všechny jsou stále schopny vkládat jídlo do úst samo. Podle výsledků získaných ze studie Gateshead Millennium15 ze vzorku 602 miminek bylo pouze 56 % z nich schopno samo jíst nějaké jídlo, zatímco 6 % to ještě nedokázalo v 8 měsících.

Jak poznáte, že je dítě připravené k jídlu? Před přidáním jakékoli potravy jiné než mléko – ať už tradičním doplňkovým krmením nebo BLW – musí dítě získat následující dovednosti:

 • Je schopen sedět sám.
 • Dokáže zvednout hlavu.
 • Projevte zájem o jídlo.
 • Podívejte se pozorně na talíř nebo na ústa toho, kdo jí.
 • Podívejte se a zkuste si vzít jídlo.
 • Zmizí lingvální protruzní reflex (už netlačíte jazykem vše, co se vám dostane do úst).

Pokud chcete, aby vaše dítě začalo přikrmovat technikou BLW, promluvte si nejprve se svým pediatrem.

Pozor na utopence!

Je tu něco, co nemůžeme popřít: u BLW je riziko udušení dítěte větší než u tradičního doplňkového krmení. Je to proto, že kousky potravy je třeba rozdrtit zuby, které ještě nemají, a uspořádat je v ústech do tvaru bolusu, což je schopnost, která je v 6 měsících stále ve vývoji.

V této fázi není vhodné dávat dítěti určité potraviny, protože jsou vysoce nebezpečné a mohou způsobit dušení (např. cereálie). A je nezbytné, abyste nikdy nenechali své dítě samotné, když jí.

celkem

Některé aspekty BLW jsou více než vítané. Čím aktivnější je účast dítěte, tím uspokojivější bude jeho vztah k jídlu: skutečnost, že může řídit akt jídla – nebo se alespoň aktivně zapojit tím, že si jídlo vloží do úst – je pozitivní. Je nesporné, že dieta založená pouze na velmi drobeném jídle a kaších vyžaduje méně aktivní účast dítěte a stává se více závislým na osobě, která ho krmí, než na samotném dítěti. A je pravda, že pokud matka nebo ten, kdo se o miminko stará, nerozumí projevům sytosti nebo hladu miminka, rozhodne se, že ho nechá dojíst talíř, i když už nemá chuť k jídlu (to způsobuje, že v v mnoha případech jíst příliš mnoho) s důsledkem nadměrného příjmu kalorií a/nebo bílkovin).

Je však také pravda, že některé body nejsou přesvědčivé. Uspěchaná doba nepřináší žádný užitek. Přechod by neměl být náhlý: při tradičním krmení dítě pochází výhradně z tekuté stravy (mléko, které je přijímáno odsáváním), poté obsahuje polotuhé a teprve poté tuhé, které jsou přijímány po žvýkání.

A stejně jako v mnoha jiných otázkách v životě, fundamentalismus nebo extrémy nejsou dobré. Možná existuje mezipoloha: přeměna BLW na vylučující alternativu krmení lžičkou by vedla ke stejným rigiditám a problémům, jaké jsme našli u opačné rady.

Každá rodina si zkrátka vybere systém zavádění jídla, který jí nejlépe vyhovuje. Samozřejmě: pokud uvažujete o zavedení BLW u svého dítěte, bude nejlepší, když si o tom promluvíte se svým pediatrem, stejně jako mluvíte o všech ostatních aspektech souvisejících se zdravím a vývojem vašeho dítěte.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *