Přistihl nás při sexuálních vztazích „při činu“.

I když se to nestává extrémně často, některým párům se to stalo: dítě je „chytilo!“ rudý“, když byli v plné akci a měli sex. Přirozeně, když si všimnou přítomnosti malého, většinou zůstanou paralyzováni, nevědí, co mají dělat nebo co říct, aby se ze situace dostali. A jakmile je překonán prvotní šok, následuje trápení a mnohokrát se z neopatrnosti dokonce obviňují jeden druhého: Jak se to mohlo stát!

Pravda je taková, že sexualita je soukromá záležitost, a když jsou v domě děti, vyžaduje prostor, do kterého nemají přístup, ani náhodně, ani úmyslně, aby se mohla rozvíjet s tou nejabsolutnější svobodou a klidem. Nicméně stalo se. Nezamykali jsme dveře a miminko nás hned chytilo.

Zvědavost: motor dějin

Mezi 3 a 5 lety se děti zajímají zejména o aktivity, které dělají jejich rodiče. Tato zvědavost je obvykle živena některými situacemi, jako je mimo jiné narození bratříčka nebo těhotenství maminky přítele. V každém případě se malý pokusí zjistit, odkud se dítě vzalo. Tak začínají vyšetřování.

S pochybnostmi na zádech se malý pokusí především obrátit na své rodiče, zdroj všeho poznání. Ale protože ho odpovědi obvykle neuspokojí, pokračuje ve svých pátráních tajně, skoro jako „detektiv“, který se snaží špehovat, sledovat stopy, spojovat se s údaji, které najde, vyvozovat vlastní závěry (čímž je menší, tím více budou plné fantazie).

malý detektiv

V procesu výzkumu jste si již pravděpodobně uvědomili, že jeho rodiče spí spolu v pokoji, zatímco on (který je malý!) musí spát sám ve svém pokoji.

Zvědavost ho povede k tomu, aby věnoval pozornost všemu, co se v té ložnici děje, bude pozorný ke zvukům, které odtamtud vycházejí, bude chtít vědět, co mají jeho rodiče v zásuvkách a další. Při hledání stop se vše hodí. Ve skutečnosti chce vědět, co se tam děje s jeho rodiči, a pokusí se to zjistit, jak jen bude moci. Takhle se bude v noci objevovat v nohách postele, bude se s nimi snažit jít spát, a když to selže, vždy je možnost zavolat jim uprostřed noci, často právě když chystali… mít sex.

Bojují?

Když malý detektiv vtrhne do pokoje ve chvíli, kdy jsou jeho rodiče v plné akci, většinou se velmi vytrápí nebo tak překvapí, že se neodváží na nic zeptat.

Úzkost je způsobena především tím, že se jedná o scény, které probouzejí vysokou úroveň vzrušivosti, kterou nelze adekvátně zpracovat, a proto se stává traumatizující. Zadruhé je to proto, že situaci nerozumí, a proto si ji obvykle vykládají jako formu agrese nebo násilí, které jedna osoba vyvíjí na druhé. Jako při každém sexuálním setkání pár střídavě přebírá aktivní a pasivní role, dítě věří, že ten, kdo má aktivní roli, je agresor a druhý oběť.

Nejlepším způsobem, jak zachovat své soukromí a emocionální integritu svého dítěte, je přijmout vhodná opatření. Tak jako? Zamykání dveří, aby se nemohl dostat dovnitř.

Co dělat, když jste je přistihli „při činu“

  • Doprovázejte ho do jeho pokoje, aniž byste ho vyzývali nebo obviňovali z toho, co se stalo. V každém případě je to způsobeno neopatrností ze strany dospělých, a nikoli dětskou zvědavostí, která je naprosto normální a součástí procesu vývoje a růstu.
  • Pokud se dítě zeptá, co se dělo, odpovězte mu s ohledem na jeho věk a fázi zrání, kterou prochází. Jednoduchá odpověď je říct mu, že takto si dospělí navzájem ukazují, jak se milují.
  • V případě, že se malý zeptá, zda táta ubližoval mámě, vysvětlete, že nikdo nikomu neubližoval.
  • Odpovězte na jejich otázky zdůrazněním lásky, péče a odpovědnosti, které sexuální vztah zahrnuje.
  • Nevyhýbejte se odpovědím; Když se děti ptají na sexualitu, je nejlepší nepůsobit roztržitě. V každém případě není třeba uvádět více informací nebo podrobností, než na jaké se ptáte.

Lepší je předcházet…

Pokud se chcete vyhnout „překvapení“, navykněte své dítě na respektování soukromí svých rodičů. K tomu je nutné poskytnout všechna nezbytná vysvětlení a přijmout nezbytná opatření:

  • Dejte mu jasně najevo, že máma a táta mohou spát spolu, protože jsou dospělí a tvoří pár.
  • Vysvětlete mu, že jsou chvíle, kdy nemůžete být všichni spolu, ale spíš jsou pro mámu a tátu, aby byli sami.
  • Zvykněte si alespoň na noc zamykat dveře ložnice. V opačném případě si vaše dítě všimne, že někdy je zavřeno a jindy ne (to je skutečnost, která by ještě více probudila jeho zvědavost).
  • Nedělejte z manželské ložnice místo na hraní nebo místo, kde se děti přes den dívají na televizi. Pochopí tak, že je to soukromý prostor pro mámu a tátu a ne běžné prostředí, jako je obývací pokoj nebo kuchyň.

Kam se poděla zvědavost?

Kolem 6. roku věku, který se shoduje se vstupem do základní školy, začíná dětská zvědavost klesat a dostává se do období latence. Právě proto, že se dítě přestane tolik zajímat o určitá témata, může veškerou tu energii odvést k intelektuálnímu bádání. Tato zvědavost, která ho v určitém okamžiku přivedla do tak velkých problémů, se nyní stává hnací silou školního učení.

Ale zvědavost nezmizí navždy. O pár let později vás vaše dítě znovu překvapí otázkou za milion: „Mami, jak se dělají děti?“

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *