Jak se vyrábí mateřské mléko

Proces tvorby mateřského mléka je prostě dokonalý. Je neuvěřitelné, jak tělo ví, kolik a kdy vyrobit.

Když se dítě začne kojit, jeho ústa stimulují dvorec a bradavku. Během několika sekund se tato zpráva dostane do hypofýzy, žlázy umístěné v mozku, jejíž funkcí je vylučovat dva hormony: prolaktin a oxytocin. Prolaktin stimuluje tvorbu mléka: krví se dostává do alveol a způsobuje, že rychle produkují „tučnější“ mléko. Oxytocin je zase zodpovědný za teplou potravu opouštějící prsa: způsobuje kontrakci myoepiteliálních buněk, „svírá“ alveoly a posílá mléko do kanálků. Tento hormon je nezbytný pro dosažení vyprázdnění prsů během kojení.

Prsa jsou jako malá elektrárna, která funguje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu: 15 až 30 minut poté, co malé sání skončí, výrobní proces začíná znovu.mateřského prsu

Novorozenec je jediným zdrojem informací, které mateřské tělo používá k tomu, aby vědělo, kolik mléka by mělo produkovat. Ve skutečnosti je produkce založena na principu stimul-odezva: pokud se dítě krmí častěji, to znamená, že existuje velký stimul, tělo reaguje tím, že produkuje více, aby uspokojilo poptávku. Naopak, pokud miminko nekonzumuje příliš mnoho, tělo si vyloží, že by mělo produkovat menší množství.

Produkce je založena na principu podnět-odpověď: pokud se dítě krmí častěji, tělo reaguje tvorbou více mléka, aby pokrylo poptávku.

Tvůj hrudník uvnitř

Pro lepší pochopení toho, jak tento druh „mléčné rostliny“ funguje, je zajímavé znát anatomii matčiných prsou. Uvnitř prsou jsou alveoly, zodpovědné za produkci mléka. Kolem nich jsou umístěny myoepiteliální buňky, jejichž funkcí je stlačit alveoly tak, aby mateřské mléko bylo vypuzováno směrem k vývodům, kterými se dostane až k bradavce.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *