Příznaky těhotenství… u tátu!

Během těhotenství je většina budoucích maminek obětí některých charakteristických příznaků, jako je nevolnost, zvracení, spánek, změny chuti nebo humoru, odpuzování některých pachů, mezi jinými. Jak dítě roste, břicho se vyboulí, váha ženy se zvyšuje, pociťuje větší chuť k jídlu a často chutě. Jde o to, že během těchto 40 týdnů se vše upraví a kromě přeměn, které lze pozorovat pouhým okem, jsou hormony ve skutečné revoluci. Několik z nich – jako estrogen a progesteron – se zvyšuje na netušené hranice, zatímco se objevují nové a některé se snižují. Všechny tyto hormonální nepokoje jsou příčinou mnoha typických příznaků sladkého čekání.

Ale nejpozoruhodnější je, že se neobjevují pouze u budoucí matky, ale také u mnoha otců! Neuvěřitelné, ale skutečné. Od přibírání na váze, chutě a křeče až po nepříjemné pocity se zuby, bolesti břicha a hlavy, 9 z 10 mužů vykazuje alespoň jeden z klasických signálů devíti měsíců.

Běžnější, než si představujete, tento jev se nazývá „Couvade Syndrom“, termín, který pochází z francouzského slova Pokrýt

9 z 10 budoucích rodičů má alespoň jeden z příznaků těhotenství.

K čemu to je?

Je více než jasné, že muž není „těhotný“, že v jeho břiše žádné dítě neroste a že – samozřejmě – neprožívá hormonální změny, které ovlivňují jeho partnerku. Proč má tedy příznaky stejné jako jeho žena? Pro někoho je to určitý „pocit viny“, tedy jakási mužská impotence za to, že nedokáže zmírnit nepohodlí, které těhotenství jeho ženě způsobuje.

Jiní tvrdí, že je to něco jako „empatické“ těhotenství, které pochází z chemických signálů zaslaných ženskými hormony a které přijímají muž (samozřejmě bez toho si všiml), což zvyšuje jeho touhu po ochraně.

Na druhé straně jsou lidé, kteří jsou přesvědčeni, že se jedná o skrytou formu žárlivosti: po devíti měsících se žena stává středem rozmazlování a pozornosti a všechny oči jsou na ni zaměřeny

A není nouze o ty, kteří tvrdí, že i budoucí otec trpí hormonálními změnami, jako je zvýšení hodnot prolaktinu a kortizolu, což – jakmile se miminko narodí – rodičovství prospěje. Ti, kteří tuto hypotézu obhajují, tvrdí, že vyšší koncentrace těchto hormonů se promítá do většího počtu příznaků během těhotenství. Ale také ve více akcentovaném zájmu o dítě na cestě ve srovnání s jinými rodiči s nižšími hormonálními hladinami.

Úplně normální

Ať už je důvod jakýkoli, je nepopiratelné, že syndrom Couvade existuje a – stejně jako v jiných oblastech páru – je nezbytný dialog. Zatímco je to žena, kdo bere dítě, muž má – také – mnoho strachů. Proto je vhodné, že mohou mluvit nejen o tom, jaké jméno dají miminku nebo jakou barvou si vymalují pokoj, ale také o obavách, které pociťují v souvislosti s těhotenstvím, porodem a narozením syna. Ale také přijmout nezbytná opatření, aby „chutě“ a stav změn způsobený těhotenstvím neovlivnily stravu, každodenní život a nakonec zdraví budoucího otce.

Nejčastější příznaky u budoucích rodičů

  • Přibývání na váze
  • Nízký krevní tlak
  • Zvýšená chuť k jídlu
  • Touhy
  • Křeče
  • Nepohodlí zubů
  • Bolest břicha
  • Bolest hlavy
  • Průjem
  • Svědivé tělo
Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *