Světový týden kojení: proč se slaví

Každý rok, od 1. do 7. srpna, se ve více než 170 zemích slaví Světový týden kojení. Toto datum bylo oficiálně stanoveno Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a UNICEF v roce 1992. Cíl? Chránit, podporovat a podporovat kojení.

Každý rok má jiné motto. Pro rok 2022 si World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) zvolila jako své motto „Podpořme kojení podporou a vzděláváním“.

SMLM 2022 se zaměřuje na posílení kapacity aktérů odpovědných za ochranu, propagaci a podporu kojení v různých oblastech společnosti. Tito účastníci tvoří emocionální řetězec podpory kojení („Warm Chain“ v angličtině). Posílení kapacity aktérů v kampani „Warm Chain“ prostřednictvím vzdělávání a transformace současných systémů zajistí, že zdravotnické služby, komunity a pracoviště příznivé pro kojení budou podporovány politikami založenými na důkazech na národní úrovni.

Podle WABA „vlády, zdravotnické systémy, pracoviště a komunity musí být informovány, vzdělávány a zmocněny k tomu, aby posílily své kapacity k poskytování a udržování prostředí příznivého pro kojení rodinám v postpandemickém světě.“

Netýká se to jen matky

„Doporučení kojit výlučně do 6 měsíců věku a poté doplňovat další příkrmy až do 2 let a více dítěte by nemělo být považováno za akt, který se týká pouze matky, ale spíše zahrnuje závazek, ve kterém ostatní členové rodinná skupina, práce a společnost jako celek se účastní a jsou zodpovědní,“ uvedl Dr. Roxana Contipediatr a neonatolog, tajemník Výboru pro kojení Argentinské pediatrické společnosti (SAP).

Přistupovat ke kojení se spoluzodpovědností nás vede k tomu, že jej přijímáme jako kulturní, kolektivní fakt, sdílený úkol, který má velký dopad na zdraví kojící osoby a také novorozence, a to jak bezprostředně, tak i budoucího zdraví.“ , zdůrazňuje dokument, který byl schválen Úřadem národního ombudsmana.

Práce zdůrazňuje důležitost podpory, a to jak pro pár, tak pro rodinu a pro celé prostředí, a že pracovní prostředí musí být přizpůsobeno a poskytovat prostředí, které k tomuto úkolu přispívá. V tomto ohledu uznávají, že v Argentině existují zákony a veřejné politiky, které zaručují práva lidí kojit a být kojeni, jako je zákon č. 26 873 o kojení nebo nedávno schválený „Zákon 1000 dnů“, který nabízí doprovod a pomoc během těhotenství a během prvních tří let života chlapců a dívek všem těhotným lidem.

„Avšak přes veškerou podpůrnou legislativu je jen málo pracovišť, která mají prostor pro kojení (prostor vhodný pro kojení) a zahrádky školek, nebo která matce dávají přívětivý rozvrh pro udržení kojení. . „Mnoho žen opouští výhradní kojení kvůli svým pracovním závazkům,“ řekl Dr. Débora Sabatellipediatr a neonatolog, prezident podvýboru pro původ zdraví a nemocí ve vývoji (DOHaD) Argentinské pediatrické společnosti.

Pokud jde o současné předpisy, čl. 179 zákona č. 20 744 o pracovní smlouvě stanoví, že „každá zaměstnankyně, která kojí, může mít dvě (2) půlhodinové přestávky na kojení svého dítěte během pracovního dne a po dobu nepřesahující jeden rok. datum narození, pokud není ze zdravotních důvodů nutné, aby matka své dítě kojila delší dobu.“.

Zatímco zákon č. 26 873 o kojení, podpoře a osvětě veřejnosti uvádí, že „pokud nemůžete vzít své dítě na pracoviště, musí mít přiměřené prostory (čisté, pohodlné a ohleduplné) pro odsávání mléka a jeho správné uchování během práce. den‘.

„Ačkoli se zdá, že legislativa podporuje, realita, kterou vidíme každý den, naznačuje, že se jedná o předpisy, které nejsou dodržovány nebo jsou dodržovány pouze částečně; a takové nedodržování přispívá k opuštění výlučného kojení dlouho předtím, než je dítěti 6 měsíců,“ uvedl Dr. Maximiliano Nittoprávník se specializací na lidská práva a právo na zdraví, vedoucí úseku zdraví, sociální činnosti, vzdělávání a kultury Úřadu národního ombudsmana.

Výhody a další výhody

Kojení není jen způsob, jak krmit naše potomky, ale představuje účinné opatření v oblasti veřejného zdraví, které přinese krátkodobé i dlouhodobé přínosy, mezi nimiž vynikají následující:

  • Zahájení kojení před první hodinou života je velmi cennou zdravotní strategií, protože souvisí se snížením novorozenecké morbidity a mortality.
  • Výskyt respiračních infekcí a průjmů klesá, což snižuje riziko hospitalizace pro obě patologie o 57 %, resp. 72 %.
  • Z dlouhodobého hlediska se také pozoruje, že vliv nadváhy klesá o 26 % a vliv diabetu 2. typu o 35 %.
  • Znamená to ROVNOST z hlediska výživy: mateřské mléko je vždy té nejlepší kvality, volně dostupné a zcela zdarma.
  • Kojení zase poskytuje příležitost k posílení připoutanosti s přínosem pro vývoj dítěte.
  • Pro matku také sníží riziko vzniku onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, některé druhy rakoviny, jako je rakovina vaječníků a prsu, osteoporóza, obezita a kardiovaskulární onemocnění.

„Když je zvolena možnost kojení, existuje větší šance na dosažení úspěšného a dlouhodobého kojení. Nicméně v těch případech, kdy kojení není žádoucí, navrhujeme jako pediatři rozšířit náš pohled a naslouchat, vyhnout se obviňování a sdílet s kýmkoli, koho rozhodneme, vhodné informace, aniž bychom je soudili,“ uvedl Dr. Vanina Stier, pediatr, tajemník SAP Ambulatory Pediatrics Committee.

Z SAP potvrzují, že je nezbytné podporovat a posilovat prostory přátelské ke kojení na pracovišti, a zdůrazňují, že důkazy naznačují, že za každý měsíc prodloužené dovolené by se dětská úmrtnost mohla snížit o 13 %.

„Argentina má již akreditováno více než sto veřejných a soukromých ‚Beastfeeding Friendly Spaces‘, ale mělo by jich být mnohem více, tisíce. „Dá se s tím hodně dělat,“ trval na svém. Dr. Sergio Sniegpediatr SAP Ambulatory Pediatrics Committee.

Cíle pro rok 2022

WABA uvádí, že cíle letošního Světového týdne kojení jsou:

  • Informujte lidi o jejich roli při posilování účinného řetězce na podporu kojení.
  • Zavést kojení jako součást správné výživy, potravinové bezpečnosti a snižování nerovností.
  • Komunikujte s lidmi a organizacemi v celém emočním řetězci podpory kojení.
  • Pokrok v akci k posílení schopnosti aktérů a systémů pro transformační změny.

Ze SAP v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace (WHO) a Ministerstva zdravotnictví národa důrazně doporučují výhradní kojení na vyžádání od první hodiny života do 6. měsíce věku. Poté se doporučuje postupné začleňování potravin vhodných pro daný věk, přičemž kojení bude pokračovat až do věku 2 let nebo více, pokud si to kojící osoba a dítě přejí.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *