10 mýtů o kojení

Že existují dobrá mléka a jiná špatná. Ta produkce závisí na velikosti prsou. O kojení se říká tolik věcí… Ale co je pravda?

Mýty jsou součástí přesvědčení každého místa, i když některé překračují hranice a cestují po celém světě. Pravdou ale je, že většina z nich opravdu nic nemá. Níže demaskujeme ty nejčastější o kojení.
 • 1. Jsou ženy, které tvoří dobré mléko, jiné mají mléko nekvalitní.
  FALEŠNÝ. Mateřské mléko je vždy dobré. Jisté je, že složení se liší: některé ženy tvoří „tučnější“ mléko (s vyšším obsahem tuku), a proto jejich děti snadno přibírají. Jiné maminky ale mají mléko s nižším obsahem tuku, což neznamená, že je zbytečné nebo že je nekvalitní. V tom případě, když miminko potřebuje přibrat, se doporučuje nechat ho na prsu delší dobu nebo mu nabídnout jedno prso při každém kojení, protože mléko na konci kojení je mnohem bohatší na tuk než že na začátku.10 mýtů o kojení
 • 2. Kromě mléka potřebuje dítě pít vodu.
  FALEŠNÝ. Pokud je vašemu miminku méně než 6 měsíců a vy ho pouze kojíte, stačí mu vaše mléko. Mateřské mléko obsahuje velké množství vody, solí a minerálů a to, co vypijete, postačí k pokrytí vaší potřeby tekutin. Pokud je velké horko, pravděpodobně bude mít žízeň (stejně jako každý dospělý) a bude chtít kojit častěji.
 • 3. Musíte si stanovit přísný plán kojení.
  FALEŠNÝ. Donedávna se mělo za to, že ho musíte přikládat k prsu každé 3 hodiny. Tento koncept se však změnil: dnes je mottem kojit na „volnou poptávku“, tedy kojit pouze tehdy, když projeví chuť k jídlu, a ne, když to říkají hodiny. Dítě se tak lépe vyvíjí, obsah tuku a kalorií v mléce je vyšší a prsa nezadržují tolik mléka, což snižuje možnost infekcí prsů nebo bolavých bradavek.
 • 4. Dítě by mělo vždy kojit z obou prsů.
  FALEŠNÝ. V ideálním případě byste měla nabízet obě prsa, aby se při každém kojení vyprázdnila. Ale pokud byl váš malý spokojený s prvním prsem, není povinné, aby pil z druhého. V tom případě byste při dalším kojení měla začít tím prsem, které bylo nejvíce zatěžováno.
 • 5. Kojit déle než 6 měsíců je marné.
  FALEŠNÝ. Mateřské mléko je pro dítě vždy perfektní, protože jeho složení se v průběhu času mění. Vzhledem k tomu, že stejné nutriční požadavky novorozence nejsou stejné jako požadavky 8měsíčního dítěte, mateřské mléko se mění, jak roste, aby se přizpůsobilo jeho potřebám.
 • 6. Pracující matky by měly opustit kojení.
  FALEŠNÝ. V kojení je možné pokračovat i po návratu do práce. Jen je potřeba mít pořádek. Tak jako? Kojení dítěte před odchodem ven a po návratu domů a odstříkávání mléka v práci, respektování frekvence, s jakou jste kojila, když jste byla celý den doma. To je také stimul, který prsa potřebují, aby produkce neklesla.
 • 7. K produkci mléka musí matka mléko pít.
  FALEŠNÝ
  . Pro zaručení dobré tvorby mléka je nezbytné pít hodně tekutin (zejména vody). Tvorba mateřského mléka vyžaduje velké množství vody. Ve skutečnosti 88 procent jeho složení tvoří voda.
  Doporučuje se proto vypít po každém kojení sklenici vody, protože ztracenou tekutinu je nutné rychle nahradit mlékem.
 • 8. Pokud nemáte pocit „plných prsou“, kouření by mělo být rozmístěno.
  FALEŠNÝ. Matka vždy produkuje mléko. Vaše prsa jsou rezervní nádrže a některé mají větší kapacitu než jiné. Jakmile se vyprázdní, tělo se pustí do akce, aby je doplnilo. Pokud počkáte, až budete mít pocit, že jsou plné, vaše tělo si může vyložit, že vyrábí příliš mnoho, a snížit produkci.
 • 9. Matka, která nebyla kojena, nemůže kojit své dítě.
  FALEŠNÝ. Špatné zkušenosti se nedědí. Ženy, které jako děti nekojily, produkují stejné množství a kvalitu mléka jako ty, které byly kojeny.
 • 10. Maminky s malými prsy mají méně mléka.
  FALEŠNÝ. Kojit může každá žena bez ohledu na velikost prsou; Nemá to nic společného s množstvím mléka, které mohou produkovat. Důležitá není velikost, ale frekvence krmení: čím více sání, tím více mléka

Mottem dnešní doby je kojit na „volnou poptávku“, tedy když dítě projeví chuť k jídlu.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *