Vakcína proti respiračnímu syncyciálnímu viru je zde a je součástí Národního očkovacího kalendáře


Dobrá zpráva pro nastávající maminky! Od loňského 1. března je vakcína proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV) součástí Národního očkovacího kalendáře v Argentině. Co to znamená? Že těhotné ženy mají nyní mocný nástroj k ochraně svých dětí ještě před jejich narozením.

Tato vakcína, která byla schválena ANMAT v září loňského roku, se ukázala jako bezpečná a vysoce účinná. Tajemství spočívá v jeho schopnosti vytvářet v matce protilátky, které se přes placentu přenášejí na dítě a poskytují tak zaručenou ochranu již od příchodu na svět a během prvních měsíců života.

Je důležité zdůraznit, že očkování by mělo být prováděno výhradně u těhotných žen mezi 32. a 36.6. týdnem těhotenství. Protože? Protože chceme zajistit, aby se děti rodily s obranou připravenou čelit respiračnímu syncytiálnímu viru, který je hlavní příčinou respiračních onemocnění (včetně bronchiolitidy) v prvních letech života. Nezapomínejme, že onemocnění dýchacích cest mají na svědomí třetinu úmrtí dětí do 5 let.

Doporučuje se však nechat se očkovat mezi 32. nebo 33. týdnem, protože děti mohou vstoupit na svět dříve, než se očekávalo. Očkováním v tomto období zaručujeme, že děti budou mít potřebnou ochranu již od narození.

Vakcína

Nová vakcína je vyrobena z proteinových částic a bylo prokázáno, že u dětí poskytuje zaručenou ochranu po dobu nejméně 6 měsíců. RSV je sezónní virus, který cirkuluje na podzim a v zimě. Z tohoto důvodu zdravotnický úřad k dnešnímu dni uvádí, že nová vakcína má být aplikována výhradně v době přenosu viru, která trvá od března do září.

Nejnáchylnější

Předčasně narozené děti nebo děti se zvláštním zdravotním stavem (onemocnění srdce, onemocnění dýchacích cest) jsou vystaveny vyššímu riziku nákazy respiračním syncyciálním virem a komplikací. Pro ně existují monoklonální protilátky (Synagis), které jsou profylaxi RSV a aplikují se měsíčně během měsíců, ve kterých virus cirkuluje. Stojí za to upřesnit, že – pro tyto rizikové děti – nová vakcína nenahrazuje aplikaci těchto monoklonálních protilátek.

Kde se nechat očkovat

Je důležité zmínit, že tato vakcína je k dispozici zdarma ve veřejných nemocnicích a zdravotních střediscích a zatím není dostupná v soukromém sektoru. K podání není nutný lékařský předpis, lze jej aplikovat spolu s ostatními vakcínami doporučenými v těhotenství a aplikuje se intramuskulárně.

A co budoucí těhotenství?

Vakcína proti respiračnímu syncytiálnímu viru nemá dlouhodobý účinek. To znamená, že jeho schéma zahrnuje dávku, která musí být podána v každém novém těhotenství. To znamená, že tato vakcína neposkytuje doživotní ochranu ženě, ale poskytuje obranu specificky nenarozenému dítěti. Pokud tedy nastávající matka dostane vakcínu letos a příští rok znovu otěhotní, bude ji muset dostat znovu, pokud je mezi 32. a 36.6 týdnem těhotenství a během sezóny cirkulace viru.

Toto je nový oficiální očkovací kalendář pro těhotné ženy

S nedávným přidáním do Národního očkovacího kalendáře by všechny nastávající matky měly dostat následující vakcíny:

  • Vakcína proti chřipce: kdykoliv během těhotenství
  • COVID: kdykoli během těhotenství.
  • Acelulární bakteriální triple: po 20 týdnech těhotenství.
  • Respirační syncyciální virus: mezi 32. a 36.6 týdnem těhotenství.

Vzít v úvahu

Vaše ochrana je ochranou vašeho dítěte. Spolu s vakcínou proti chřipce, vakcínou COVID a acelulární trojnásobnou bakteriální vakcínou je tato nová vakcína proti respiračnímu syncyciálnímu viru základním nástrojem, který od začátku zaručí zdraví vašeho dítěte. Nechte se očkovat a chraňte své dítě před narozením.

Doporučeno:

Dr. Ricardo Teijeiro, lékař infekčních chorob, člen Argentinské společnosti pro infekční choroby a ředitel Previvax

Všechna práva vyhrazena Nyní máma ®

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *