Druhý trimestr těhotenství: takto vaše dítě roste týden po týdnu

Změny ve vašem těle

Dá se říci, že druhý trimestr, který trvá od 12 do 24 týdnů, je z celého těhotenství nejvíce naplňující: čas si naplno užít, protože právě v něm se žena cítí nejlépe. Ne nadarmo se tomu říká „jaro těhotenství“. Kolem 17. týdne se těhotenství začíná projevovat. Měsíc od měsíce roste břicho a jak!

Energie se může zvýšit a kůže se může stát zářivější v důsledku zvýšeného průtoku krve.

Nevolnost, zvracení a další poruchy trávení zůstaly pozadu, stejně jako strach z potratu.

V tomto trimestru zažijete jeden z nejemotivnějších okamžiků těhotenství: ucítíte jemné něžné kopance vašeho miminka! Jedinečná senzace!

Prsa zaznamenají výrazné změny: zvětší se a vypadají pevnější. Areoly a bradavky mohou ztmavnout.

Některé ženy mohou zaznamenat změny v pigmentaci kůže.

Sexuální touha se během tohoto trimestru obvykle zvyšuje, což je přirozený projev hormonálních změn.

Typické nepohodlí druhého trimestru

Pokud stále trpíte nevolností, buďte trpěliví, brzy zmizí a budete se cítit mnohem lépe. Mohou se však objevit další nepohodlí, jako například:

 • Kyselost: Některé budoucí maminky mohou pociťovat pálení za hrudní kostí od poloviny do konce druhého trimestru.
 • Křeče: Zejména v lýtkách a nohou se objevují spíše ke konci tohoto trimestru.
 • Zácpa. V důsledku hormonálních změn je běžné, že se střevní tranzit poněkud zpomalí.

Lékařské prohlídky

Ve druhém trimestru budou návštěvy porodníka nadále každé 3 nebo 4 týdny. Při každé konzultaci lékař změří výšku dělohy, poslechne tlukot srdce vašeho dítěte, sleduje vaši váhu, změří krevní tlak a bude sledovat případné otoky.

Mezi 20. a 24. týdnem porodník objedná novou analýzu a druhý ultrazvuk, známý jako „fetální sken“. Tato vyšetření mají za cíl sledovat váš zdravotní stav a vývoj těhotenství a také zhodnotit růst vašeho miminka, umístění placenty, množství plodové vody a vyloučit vrozené vývojové vady.

Takto vaše miminko roste

Během druhého trimestru vaše dítě zažije pozoruhodný růst a jeho morfologie se výrazně změní. V této fázi se u něj začnou rozvíjet rysy, které se podobají těm, které bude mít při narození. Váš vzhled už nebude tak „svéhlavý“ a všimnete si, jak trup i končetiny rostou úměrně více než hlava. Jeho pohyby jsou každým dnem energičtější!

 • 13. týden: pouhé oko Na pohled měří 6 centimetrů, nicméně – pokud bychom ho mohli natáhnout – jeho velikost je 8,5 centimetru. Jeho hlava je v poměru k tělu stále velmi velká: odpovídá třetině jeho celkové délky. Kostra se začíná upravovat: chrupavka kalcifikuje a tvrdne, přeměňuje se v kosti. Začnou se tvořit svaly. Malá tvář se nadále definuje. Jeho kůže je stále velmi tenká.
 • 14. týden: Jeho velikost je 7 centimetrů od hlavy k ocasní kosti (výška a broskev), a 10 centimetrů Kdybychom to mohli změřit natažené. Je velmi lehký: sotva váží 30 gramů. Pokud je to chlapec, má již penis a začínají se tvořit varlata. Pokud se jedná o dívku, tvoří se vaječníky. Začíná se ukazovat krk.
sem14
 • 15. týden: plod měří 11 centimetrů od hlavy k patě, míra podobná jako u a avokádo. Nyní může otevírat a zavírat ústa; Také polyká plodovou vodu a vylučuje ji v sobě (čůrá!).
 • 16. týden: Pokud to necháte vidět, na ultrazvuku většinou jasně vidíte vnější genitál… a víte, jestli je to holčička nebo kluk!
 • 17. týden: Celková velikost, od hlavy k patě, je kolem 13 centimetrů: výška a vanilka. Dítě nyní může pomalu pohybovat očima. Jeho hlava je vzpřímenější a jeho uši jsou umístěny blíže jejich konečnému umístění. Kůže je červená, vrásčitá a pokrytá lanugem, jemným chloupkem, který zakrývá a chrání jeho tělíčko a který mu vydrží až do doby krátce před narozením.
 • 18. týden: Miminko měří přibližně 14 centimetrůa váží asi 200 gramů. Nyní je schopen slyšet: slyší tlukot srdce své matky, který ho bude provázet během devíti měsíců. Otisky prstů jsou vyvinuty.
 • 19. týden: Velikost miminka je cca 16 centimetrůjako střední mrkev. Začínají růst vlasy, obočí a řasy. Tvoří se také Vernix caseosa (také známý jako mazový stěr), bělavá látka s voskovou konzistencí, která pokrývá vaši pokožku. Jde o ochrannou bariéru, která chrání pokožku před působením plodové vody, a když přijde čas, pomůže jí i projít porodními cestami.
 • 20. týden: měří asi 18 centimetrů -délka podobná délce a banán– a váží asi 320 gramů. Dítě je v polovině těhotenství. Jeho pohyby jsou stále energičtější. Uvnitř dělohy dítě hodně spí: 16 až 20 hodin denně, svým vlastním tempem. A je dokázáno, že nejen spí, ale i sní!
 • 21. týden: Na konci tohoto týdne změřte cca 20 centimetrů a váha je kolem 360 gramů. Rysy obličeje jsou nyní plně definovány a tvoří se nos, rty a jazyk. Rozvíjí se sací reflex: na ultrazvuku je možné „chytit“ dítě, jak si cucá palec. Plíce se dále vyvíjejí.
 • 22. týden: týdnů měří asi 23 centimetrů a váží více či méně 420 gramů. Dítě má obočí a vlasy na hlavě. Pokud se jedná o chlapce, začnou sestupovat varlata.
 • 23. týden: Dítě může začít škytat, ačkoli to matka může vnímat až od 33. nebo 34. týdne jako krátké, rytmické pohyby. Můžete rychle pohybovat očima.
 • 24. týden: měří kolem 30 centimetrů (jako ananas), a váží 550 až 600 gramů. Jeho kůže houstne, i když stále vypadá vrásčitě.

Všechna práva vyhrazena Nyní máma ®

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *