Co dělat, když se vám nadměrně tvoří prsa

Když žena rozvíjí nový život, její tělo se připravuje na nakrmení toho malého, který brzy vstoupí na svět. Především její ňadra, která jsou připravena uspokojit apetit novorozence.

První 2 až 4 dny po narození má miminko k dispozici různé mléko – řídké a nažloutlé – kterému se říká kolostrum. Teprve po tomto období začnou prsy samy produkovat mléko.

Ideální by bylo vyrobit správné množství, které dítě vypije. Agentura ale stále neví, jaké je přesné měřítko k uspokojení této poptávky. Není proto neobvyklé, že prsa v prvních týdnech „vydělají“ více, než je nutné. I když to lze považovat za záruku jídla pro miminko, má to i své nevýhody.

Ideální by bylo vyprodukovat správné množství, které dítě vypije, ale tělo matky zpočátku neví, jaké je přesné měřítko k uspokojení této poptávky.

Najít rovnováhu

Tělo produkuje velké množství mléka, které se drží v prsech, aby ho dítě vypilo. Pokud je ale produkce hodně velká, miminko uspokojuje chuť k jídlu jen z části. Zbytek zůstává v prsou. Proto je běžné, že se cítí „syté“ i po kojení.

A to není jediný problém: zbytkové mléko ponechané v prsou zvyšuje pravděpodobnost, že budete trpět mastitidou a popraskanými bradavkami. Navíc bývá velmi intenzivní ejekční reflex (prsa vylučují příliš mnoho mléka a příliš velkou silou), což může vést k udušení dítěte při krmení.

Na druhou stranu mléko, které vytéká na začátku kojení, není stejné jako na konci, když se prsa vyprazdňují. První obsahuje vyšší podíl vody a laktózy. Druhý je naopak bohatší na tuk. V důsledku toho, pokud se dítě „naplní“, nemůže okamžitě využít tučné mléko, které později vyteče.

Tipy, jak kontrolovat nadprodukci

    • Před kojením si rukama trochu mléka odsajte. Zabráníte tak udušení miminka při prvním sestupu, který bývá velmi intenzivní.
    • Kojte vsedě nebo vleže na zádech, dítě umístěte tak, aby jeho rty byly na prsu. Aby se mu nos nezabořil do hrudníku a mohl dobře dýchat, držte mu rukou čelo. Obě polohy umožňují vašemu dítěti regulovat množství, které sní, aniž by se dusilo.
    • Nabídněte pouze jedno prso na jedno kojení. Na jedné straně bude miminko sát až do prázdna, a tak spotřebuje dvě odrůdy mléka (první bohaté na vodu a laktózu a druhé s vyšším obsahem tuku). A pokud budete konzumovat méně laktózy, budete mít méně křečí a plynatosti. Ale také prso, které jste nenabízeli, udrží mléko více hodin a nebude se muset produkovat pro další kojení.
    • Abyste zklidnili pocit „plných prsou“, odstříkejte ručně trochu mléka poté, co dítě dopije. Nemusíte ji však úplně vyprázdnit: vaše tělo si vyloží, že vaše dítě hodně jí a bude i nadále produkovat přebytky. Extrahujte jen trochu, na pár minut, jako by uvolnil napětí a nic víc.
    • Když polykáte často a s velkým hlukem, je to proto, že kromě mléka polykáte i vzduch. Dvakrát až třikrát přerušte krmení, aby si odříhnul.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *