„kopy“ dítěte do břicha

Od té doby, co dorazí zpráva o těhotenství, tráví budoucí maminka hodiny s rukou na břiše a čeká na nějaké „znamení“ od toho malého človíčka, který ve vás den ode dne roste. Na to, aby se dostavil ten kouzelný okamžik ucítění kopanců miminka, si však budete muset počkat přibližně do poloviny těhotenství.

Pocit, kdy se dítě pohybuje v děloze, je něco, co nelze vyjádřit slovy. To může potvrdit jen ten, kdo to zažil. K této události dochází ve druhém trimestru, mezi 18. a 22. týdnem těhotenství. Miminko se však začíná hýbat (hodně!) mezi 70. a 90. dnem po početí, i když si to jeho matka ještě neuvědomuje.

Pohybuje se víc a víc!

Když se těhotné ženě podaří zaznamenat první pohyby, je miminko ještě velmi malé: měří kolem 16 centimetrů a váží velmi málo: sotva 320 gramů.

Od prvního kopnutí miminka budou čekat budoucí rodiče, rodina a blízcí s rukou na bříšku, aby zachytili nějaký další pohyb. Ale neznepokojujte se: s přibývajícími měsíci budou tyto pohyby stále častější, intenzivnější a jednoznačnější. Miminko se hýbe natolik, že pokud se podíváme na bříško (zvláště když budoucí maminka leží), často se objeví deformace, jako by to byly „boule“, protože malý je v plné akci.

Ale jejich pohyby mají tendenci se zpomalovat, jak se blíží datum splatnosti. Protože? Miminko je už hodně velké a nemá se kam hýbat. V tomto okamžiku jsou vaše manévry podobné těm, které děláte, když se protahujete.

Zábavná fakta

  • Ženy, které již mají děti, jsou schopny vnímat pohyby o 15 až 20 dní dříve než prvorodičky.
  • Budoucí matky ve věku 20 až 35 let vnímají pohyby zřetelněji než dospívající a osoby starší 35 let.
  • V sedmém měsíci se miminko hýbe každou minutu, tedy asi 60x za hodinu!
  • Děti kuřaček se pohybují s menším impulsem než ostatní.
  • Pohyby dítěte mohou být změněny, když je matka ve stresu, pokud pila alkoholické nápoje (nezapomeňte, že jsou v těhotenství zakázány), nebo sedativa (měly by být požívány pouze na přísný předpis od vašeho lékaře).

Jak se dítě pohybuje v průběhu týdnů

Ještě nedávno byly pohyby miminka v bříšku velkou záhadou. Ale od té doby, co se v porodnictví začal používat ultrazvuk, byla záhada odhalena.

gestační věk Pohyb
7 týdnů Mírné vibrace.
8 týdnů Vlnité pohyby, proložené obdobími nečinnosti.
9 týdnů Křečovité, krátké a rychlé pohyby.
Mezi 10. a 12. týdnem Embryo plave v plodové vodě a už je vidět, jak se prohýbá a natahuje ruce a nohy.
13. až 14. týden Objevují se dýchací a hrudní pohyby, polykání plodové vody a sání.
V 18 nebo 19 týdnech Dýchací a polykací pohyby jsou simultánní.
Po 19 týdnech Začněte pohybovat malíčky, zorničkami a ústy.
Mezi 26. a 28. týdnem Pohybuje celým trupem a hlava reaguje na zvukové podněty.

Kopy: životně důležité znamení

Přestože pohyby dítěte představují životně důležité znamení, nemohou být samy o sobě považovány za ukazatel jeho zdraví. V každém případě, pokud si všimnete, že jich výrazně ubylo a do narození je ještě dlouhá cesta, je vhodné, abyste se o nutnosti sledování plodu poradili se svým porodníkem.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *