Třetí trimestr těhotenství: takto vaše dítě roste týden po týdnu

Vítejte ve vzrušujícím třetím trimestru těhotenství! Během těchto posledních týdnů zažije vaše tělo výrazné změny, když se budete připravovat na přivítání svého dítěte.

Změny ve vašem těle

Během třetího trimestru těhotenství a s přibývajícími týdny se břicho stává výraznějším a kontrakce jsou zřetelnější a častější; Všimnete si, že vaše břicho během těchto kontrakcí ztvrdne, což je zcela normální.

Nedělejte si starosti, pokud čas od času necítíte pohyb: miminko by mohlo spát, nebo jen v klidu.

Vaše dítě se pohybuje natolik, že při pohledu na vaše bříško, zejména když ležíte, si můžete všimnout boulí podobných „boulím“. Nebojte se, pokud pocítíte stahy během orgasmu, po velmi hektickém dni nebo když se vaše dítě náhle pohne; To je zcela normální.

Nepohodlí ve třetím trimestru

V této fázi můžete zaznamenat některé běžné nepohodlí.

 • Potíže se spánkem v noci: mohou se stát konstantou
 • Agitovanost: Je zcela normální cítit se více neklidně.
 • Otoky nohou a chodidel: velmi pravděpodobně je zažijete.
 • Pálení žáhy.
 • Častá potřeba močit.

Lékařské prohlídky

Ve třetím trimestru budou návštěvy lékaře častější a zásadní pro sledování vašeho zdraví a vašeho dítěte. Počínaje 33. týdnem budou porodnické kontroly probíhat každé 2 týdny a během posledního měsíce vás bude lékař pravděpodobně chtít navštěvovat každý týden, až do termínu porodu. Nezapomeňte se zúčastnit jakýchkoli konzultací, protože jsou nezbytné.

Mezi 28. a 32. týdnem váš porodník nařídí nový ultrazvuk, aby sledoval růst a polohu vašeho miminka a také vlastnosti placenty a objem plodové vody. Naznačí také další analýzu. Někdy můžete být ve 36. nebo 37. týdnu požádáni o monitorování plodu, doplňkovou diagnostickou studii, která současně zaznamenává srdeční tep dítěte a děložní kontrakce.

Takto vaše miminko roste

Ve třetím trimestru těhotenství je vaše dítě již plně zformované a potřebuje jen dozrát. Je ve fetální poloze, nohy má natažené a paže pokrčené a složené na hrudi. Během třetího čtvrtletí hodně poroste. Už je to miminko!

 • 25. týden: Má celkovou délku 32 centimetrů a váží kolem 700 gramů. V tomto okamžiku může reagovat na zvuky, které jsou mu známé. Dítě spí mnoho hodin a svým vlastním tempem.
 • 26. týden: Plíce se dále vyvíjejí a začínají produkovat povrchově aktivní látky, látku, která podporuje zrání plic. Povrchově aktivní látka způsobuje nafouknutí vzduchových vaků v plicích a také zabraňuje jejich zhroucení a slepení, když se vyfouknou. Dítě postupuje v růstu: má výšku 33 centimetrů a přibližná hmotnost 800 gramů.
 • 27. týden: s délkou 35 centimetrů a hmotnost kolem 900 gramůVaše dítě začne rozpoznávat hlasy svých rodičů, zejména máminy, a je schopno slyšet hudbu.
 • 28. týden: váha dítěte kolísá mezi 1000 a 1100 gramů. Mozek mu roste, kůži má stále vrásčitou a na očích už má řasy.
 • 29. týden: Při výšce přibližně 35 centimetrů a váze 1 200 gramů se vaše dítě stává proporcionálnějším, energicky kope a protahuje se. Navíc se vám i nadále hromadí tuk pod kůží a získáváte „baculatější“ vzhled. Dokáže hýbat očima a vnímá světlo.
 • 30. týden: Vaše dítě je víceméně 37,5 centimetrů a váží asi 1300 gramů. Kolem tohoto týdne většina miminek přijme cefalickou polohu (hlavičkou dolů) a zůstane tak až do porodu. Vlasy mu stále rostou. Nyní může otevírat a zavírat oči, když je vzhůru!
 • 31. týden: Plně tvarované dítě potřebuje pouze zvýšit vrstvu tuku pod kůží. S přibližnou hmotností 1500 gramů a měří o něco více než 39 centimetrů, její kůže začíná vykazovat narůžovělý tón a její nehty již dosahují k okraji prstů. Vlasy dále rostou.
 • 32. týden: měření některých 40 centimetrů a vážení mezi 1 700 až 1 800 gramůVaše dítě začne ztrácet lanugo, které chránilo jeho pokožku v předchozích měsících. Tvých pět smyslů funguje dobře; Už perfektně slyší a seznamuje se s hlasy své matky a otce. Na nožkách už má hřebíky.
 • 33. týden: je zaznamenáno největší množství plodové vody. S okolím 41 centimetrů a hmotnost asi 1900 gramůjejich zorničky mohou při stimulaci světlem změnit velikost a jejich kosti dále tvrdnou.
 • 34. týden: S hmotností kolem 2 kila a přibližná velikost 42 centimetrůVaše dítě stále roste a vyvíjí se.
 • 35. týden: Vaše dítě váží kolem 2100 gramů (jako meloun), a měří asi 45 centimetrů. Pokožka se týden co týden stává hladší a jemnější.
 • 36. týden: S přibližně 46,5 centimetrů a hmotnost asi 2 500 gramů, pohyby mohou být kvůli svému růstu méně energické: každým dnem se zvětšuje a místa začíná být málo. C
 • 37. týden: Vaše dítě dosáhne 2 900 gramů a 48 centimetrů. Dítě je nyní připraveno k narození. Tento týden by to mohlo sestoupit směrem k pánvi.
 • 38. týden: s nárůstem asi 30 gramů denně můžete vážit 3.100 gramů. Lanugo mizí téměř úplně, i když v některých oblastech může přetrvávat. Vaše dítě má stále méně prostoru pro pohyb.
 • 39. týden: Vaše dítě je nyní připraveno vstoupit do světa a vážit mezi 3 000 a 3 200 gramy (jako dítě meloun) a měření kolem 50 centimetrů. Plíce dítěte nadále zrají a připravují se na dýchání. Vaše malé tělo hromadí tuk, aby regulovalo tělesnou teplotu po narození. U chlapců sestupují varlata do šourku.
 • 40. týden: S průměrnou hmotností 3 400 gramů a velikost mezi 50 až 53 centimetryVaše dítě je plně zformované a připravené na svůj velký debut. V každém případě je třeba vzít v úvahu, že ne všechna zdravá miminka váží a měří stejně. Bílá látka, která pokrývá jeho kůži (vernix caseosa), téměř úplně zmizela, i když v některých částech zůstane. Totéž se děje s lanugem, jemnými chloupky, které pokrývají tělo. Nedělejte si starosti, pokud váš termín porodu přijde a vaše dítě se ještě nenarodí: jak název napovídá, jedná se o odhad.

Čekání se chýlí ke konci a vzrušující přivítání vašeho dítěte právě začíná!

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *