Čepice kolébky: zjistěte více o těchto malých mušlích


Nevzhledná, ale neškodná čepice kolébky je velmi častá během prvních měsíců života.

Kojenecká seboroická dermatitida, lidově zvaná kolébková čepice, je častým problémem, který se obvykle objevuje na hlavičkách miminek během prvního měsíce života a trvá i 6 měsíců po narození.

Objevuje se ve formě bílých nebo nažloutlých šupin, které ulpívají na pokožce hlavy a vlasů dítěte. Tento jev, i když nevzhledný, je neškodný a může přetrvávat od několika dnů do několika měsíců, někdy může mít mastný nebo suchý vzhled.

Přestože se obvykle soustředí na vlasovou pokožku, může se objevit i v jiných oblastech jako je obočí, obočí nebo čelo, kde se soustřeďují mazové žlázy.

Čepice kolébky není důsledkem špatné hygieny, ale spíše nadprodukcí mazu mazovými žlázami miminka. Vyskytuje se častěji u kojených dětí: prostřednictvím mléka dostávají mateřské hormony, které způsobují mastnotu. I když je tento problém méně častý, může se vyskytnout i u dětí krmených umělou výživou, a to kvůli hormonům přenášeným od matky před narozením.

Čepice do kolébky není synonymem špatné hygieny a neznamená to, že miminko bude mít v budoucnu mastnou pokožku nebo vlásky.

Tipy pro správu čepice kolébky

Mnoho maminek se obává vzhledu čepice kolébky a hledá lékařská řešení. Ve většině případů však není nutné zasahovat, protože nepředstavuje riziko pro zdraví dítěte ani není nakažlivé.

Jsou dvě hlavní možnosti, jak se s tím vypořádat: Nechat šupiny přirozeně spadnout. Dalším přístupem je změkčení strupů před koupáním, nanesení dětského oleje nebo vazelíny na pokožku hlavy a následné jemné česání po směru růstu chloupků měkkým kartáčem. Je důležité vyhnout se používání běžných nebo jemných hřebenů, protože by mohly poškodit jemnou pokožku hlavy dítěte.

Někdy se používají speciálně připravené šampony, ale musí je předepsat dětský lékař, který určí, který je pro miminko nejvhodnější a jak se má používat.

Je třeba vzít v úvahu, že řešení nemusí být definitivní: i když se vám jej podaří odstranit, kryt kolébky se může znovu objevit před 6 měsíci.

Všechna práva vyhrazena Nyní máma ®

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com


<

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *