Fontanely novorozence

Při pohledu na hlavičku vašeho novorozence si všimnete dvou výrazně měkkých oblastí, známých také jako „nocks“. Pojďme se podívat, o co jde. Lebka se skládá z různých kostí, které pokrývají mozek, ale při narození tyto kosti nejsou srostlé, ale jsou od sebe odděleny mezerami 2 až 3 mm, což je důvod moudré povahy. V době narození se kosti hlavy překrývají (jsou namontovány na sebe); Tímto způsobem se zmenší průměr lebky a ta může snáze projít porodními cestami. A je tu ještě jeden důvod: jelikož kosti lebky nejsou sjednocené, umožňují adekvátní růst mozku v prvních letech života; Tímto způsobem může lebka růst s vývojem mozku.

Co jsou fontanely?

Fontanely jsou měkké oblasti, které spojují kosti lebky, které se ještě nespojily. Také nazývané molleras, existuje přední a zadní fontanela. Přední se nachází v horní přední části, v blízkosti spojení temenních kostí s předními. Zadní je menší a nachází se v zadní části hlavy, mezi dvěma týlními kostmi.

Na dotek jsou měkké a poněkud propadlé: to je normální. Stejně tak je běžné, že pulzují a neměly by vás znepokojovat. Ve skutečnosti jsou tváře mnohem silnější, než si rodiče myslí: membrána, která je pokrývá, je velmi odolná.

Kdy se fontanely zavírají?

Fontanely se budou časem postupně uzavírat. Předchozí se uzavírá v širokém věkovém rozmezí, mezi 8 a 18 měsíci. Zadní fontanela se na druhé straně obvykle uzavírá kolem 2 měsíců.

Kdy se poradit?

V následujících případech je nutné poradit se s pediatrem:

  • Fontanely nejsou vnímány na dotek.
  • Fontanely se předčasně uzavírají.
  • Pokud je hlava vzpřímená a dítě je klidné a nejí, fontanely jsou napjaté nebo oteklé.
  • Pokud má hlava asymetrický, protáhlý nebo nepravidelný tvar.
  • Pokud hlavička neroste s vývojem miminka.

Tyto příznaky by měl zhodnotit zdravotník, aby se zajistilo zdraví dítěte.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *