Typy matek: se kterou se ztotožňujete?

Jsou nové, přehnaně ochranářské, náročné, úzkostné, přehnané, povolné, autoritářské… S jakým typem matky se ztotožňujete?

Způsob, jakým přebíráme mateřskou roli, závisí na našich osobnostních rysech a zkušenostech z dětství. A jak se buduje osobnost? Prostřednictvím identifikace, tedy začlenění aspektů nebo atributů jiných jedinců. To znamená, že všichni lidé, se kterými navážeme smysluplná spojení, zanechají stopu, která se stane součástí našeho „já“. Všechny tyto identifikace utvářejí charakter a definují konkrétní způsob vztahu ke světu a také nastiňují zvláštní způsob „být matkou“.

Totéž se děje se zkušenostmi z dětství, s místem, které člověk zaujímá v rodině a se vztahem k matce a otci: to vše zanechá stopy a přispěje k utváření vlastního stylu přístupu k mateřství.

Jinými slovy, každá žena žije a konstruuje svou mateřskou roli osobním způsobem. Proto je pouto navázané s dětmi zvláštní a liší se od jedné matky k druhé. Avšak kromě těchto singularit, které nás odlišují, existují vlastnosti, které nám umožňují identifikovat se se sdílenými styly. Když je budete znát, pomůže vám to zjistit, který je ten váš.

poprvé maminka

Pro ni je vše nové. Je to vaše první zkušenost a čeká vás dlouhá cesta, na které si určíte svůj vlastní styl. Vaše nezkušenost vám často způsobí obavy z banálních situací. Většinou je to velmi motivovaná maminka, ochotná číst a zjišťovat vše, co se miminka týká. Když slyšíte různé názory, můžete často váhat mezi tím, co je správné a co špatné, nebo mezi tím, co vám řekne matka nebo tchyně, a tím, co ona považuje za správné. Tip: věřte svému instinktu. Je v pořádku poslouchat rady, ale vždy převzít odpovědnost za svou vlastní roli.

povolná máma

Tento typ maminek nemá moc v lásce limity. Dům není obvykle klidné místo, tím méně pořádek. Zdá se, že je velmi tolerantní, ale tento postoj skrývá její potíže s nastavováním hranic: než se její syn rozčílí, raději si udělá nepohodu. Takhle malé zemětřesení obrátí dům vzhůru nohama, zatímco jeho matka to „bez hnutí“ sleduje. Vždy máte ospravedlnění pro chování svého dítěte a zdá se, že zapomínáte, že limity jsou také aktem lásky.

Pokud je to váš profil, měli byste vědět, že vaše dítě potřebuje, abyste ho vedli a ukazovali mu, co je správné a co ne. I když se rozzlobí nebo bude plakat, říct pár „ne“ bude tím nejlepším odkazem, který mu můžete zanechat na celý život.

I když vaše dítě pláče nebo se vzteká, říct pár „ne“ bude tím nejlepším odkazem, který mu můžete zanechat na celý život.

Autoritářská máma

Je polárním opakem tolerantní matky: nenechá „jediný průchod“. Chlubí se tím, že budí respekt pouhým pohledem. Snaží se mít vše pod kontrolou a má tendenci být trochu nepružný. Problém je v tom, že děti potřebují prostředí, které dokáže interpretovat jejich potřeby, a matka, která tuto kapacitu nemá, má tendenci apelovat na poslušnost více než na pochopení. Následek? Ztratíte možnost přemýšlet se svým dítětem a vštěpovat mu pokyny z přesvědčení místo ze strachu.

Pravdou je, že chcete-li děti přimět ke spolupráci, musíte být často kreativní, navrhovat možnosti, podněcovat dialog a vysvětlovat důvody, proč se od nich věci žádají. Žádné z těchto chování vám nevezme autoritu, ale právě naopak: místo autoritativní matky budete autoritativní matkou.

Přehnaně ochranitelská máma

Vždy předvídá potřeby vašeho dítěte. Není skoro čas, aby se na něco zeptal, když už to řeší. Nechce, aby mu nic nechybělo a raději mu vše zbyde (úkryt, jídlo, hračky atd.). Jde jim hlavně o to, aby netrpěli, aby nebyli frustrovaní. Aby svého syna ochránila, často mu brání dělat věci pro sebe: bojí se, že se zraní, že se mu něco stane, že onemocní. Buďte opatrní: děti potřebují ochranu, ale také si musí vytvořit vlastní zkušenosti. Tato možnost podporuje rozvoj autonomního chování, které vám pomůže odlišit rizikové situace od těch, které nejsou. Rada: dbejte na náležitou péči, ale povzbuzujte ho, aby se stal protagonistou svého vlastního života.

matka dcera

Mateřská role je pro tento typ matek velmi obtížná. Máte pocit, že nejste dostatečně zralí na rozhodování a výchovu dítěte, a máte tendenci soustředit se více na své vlastní potřeby než na potřeby svého malého. Děti těchto matek bývají velmi samostatné a odmala rozhodují o věcech, které by měla řešit jejich matka. To – což se na první pohled zdá „tak dobré“ – představuje adaptační úsilí, které může zanechat dlouhodobé následky.

Pokud je tomu tak, je nezbytné, abyste reflektovali potřeby svého dítěte. Existují fáze, kdy je vaše role životně důležitá pro její rozvoj.

Uvolněná maminka

Super uvolněný, o nic se neboj. Někdy se dokonce ani nestará o záležitosti spojené se svým synem, jak by měl. Klíčové je najít rovnováhu, protože v některých věcech je velmi dobré se uvolnit, například když je v pokoji nepořádek nebo když se miminko ušpiní při hře, ale jsou situace spojené s péčí, bezpečností a zdravím, které jsou prioritou a nelze odložit.

Máma a dělník

Drtivá většina matek dnes. Někdy vaše práce vyžaduje, abyste trávili mnoho hodin mimo domov, nebo dokonce cestovali a zůstávali mimo domov několik dní. Nezbývá vám nic jiného, ​​než delegovat každodenní péči o své dítě (vaření, krmení, koupání) na někoho jiného, ​​a to ve vás může způsobit pocit viny, protože máte pocit, že se o svého prcka nestaráte „tak, jak byste měli. “ Nebojte se: záleží nejen na množství času, který s dítětem trávíte, ale také na kvalitě času, který sdílíte. Po intenzivním dni je pochopitelné, že dorazíte s malou energií. Snaha však stojí za to: věnujte alespoň 20 minut hraní a vzájemnému užívání si. Ať je ten malý okamžik váš, jen váš.

Pracovat neznamená, že se o své dítě nestaráte, takže žádná vina. Všechny děti potřebují sdílet čas se svými rodiči, ale nejvíce potřebují, aby tyto prostory byly plné. Protože pravdou je, že kvantita a kvalita se správně doplňují pouze tehdy, když se vyskytují v rámci rovnováhy.

I když jste unavení, po návratu z práce si s dítětem alespoň 20 minut hrajte. Ujistěte se, že máte málo času. Jen tvoje.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *