Touhy během těhotenství

Těhotenství je zvláštní etapa v životě ženy, ve které dochází ke změnám, fyzickým i emocionálním. A 8 z 10 nastávajících matek tvrdí, že někdy během těhotenství měly chutě. Touha je nekontrolovatelná a naléhavá touha sníst určité jídlo. K čemu to je? Není snadné zjistit jeho původ, i když existuje několik názorů na věc.

Mnozí tvrdí, že stejně jako v mnoha jiných situacích během těhotenství jsou způsobeny četnými hormonálními změnami, které tělo budoucí maminky registruje během devíti měsíců.

Pro jiné může být touha výrazem nutričního nedostatku. To znamená, že pokud má žena chuť například na jahody, znamenalo by to, že tělu chybí vitamín C; Pokud toužíte po steaku z chorizo, budete potřebovat protein.

Pokračujeme-li ve fyziologických postulátech, další možností je, že bažení je způsobeno změnami metabolismu typickými pro těhotenství. Tyto změny mohou způsobit změny chuti a vůně. Není divu, že mnoho těhotných žen chce jíst jídla, která by nikdy předtím nejedly nebo která – naopak – netolerují jiné, které obvykle jedí.

Ale buďme upřímní, emocionální aspekt nelze nechat stranou, tím méně ve sladkém čekání, protože je dobře známo, že těhotenství ovlivňuje (a jak!) charakteristickou ženskou citlivost. Když to vezmeme v úvahu, vysvětlením bažení by mohla být touha upoutat pozornost blízkých lidí, a zejména partnera. Vyjádření toho, co cítí, je pro budoucí maminku způsob, jak přimět partnera, aby se podílel na změnách, které se dějí v jejím těle a psychice, na jejích obavách, únavě a dokonce i na jejích handicapech a potížích, které generují stav těhotenství.

Některé teorie naznačují, že „toužení“ po určité potravině znamená, že tělo touží po určité živině.

Chtít!

Něco, co přitahuje naši pozornost, je to, že dotyčné jídlo většinou není doma nebo v dosahu. Ale když se jedná o nastávající matku, jak ji nepotěšit? Nikoho tedy nepřekvapí, když si pár uprostřed rána nebo v dešti vyrazí ven, aby si koupil „tu věc“, kterou jejich blízcí „právě teď potřebují jíst“.

těhotenství a bažení
8 z 10 žen uvedlo, že během těhotenství měly chutě.

Věnovat jim pozornost nebo ne?

Není-li to lékařsky kontraindikováno, není důvod tuto naléhavou touhu neuspokojit, ale – samozřejmě – s mírou: budete-li toužit po zmrzlině každý den, výsledkem bude spousta zbytečných a nežádoucích kil.

A teď, co když to není možné uspokojit? Pokud žena v červenci zatouží například po třešních, bude hledání s největší pravděpodobností bezvýsledné. Nedělejte si starosti a nebojte se: neuspokojené touhy nezanechávají stopy ani následky ani na matce, ani na dítěti. Neposlouchejte mýty, které říkají, že když nastávající maminka neuspokojí chuť např. na čokoládu, narodí se dítě se skvrnou podobnou „vytouženému“ jídlu, přesně na straně těla, že matka Dotýkalo se to při vyjadřování touhy. Je to čistý příběh!: jakékoli znaménko na vašem malém těle nebude mít nic společného s touhou, která nebyla uspokojena.

Není také pravda, že chutě souvisejí s pohlavím miminka: běžně slýcháme, že žena, která nosí chlapečka, chce většinou slaná jídla a žena, která čeká holčičku, chce sladké. Není to pravda: je to prostě jedna z mnoha bajek, které jsou součástí folklóru a nemají žádný vědecký základ.

První desítka chutí

Průzkum provedený mezi čtenáři Ahora Mamá odhalil 10 nejčastějších chutě:

  • 1. Mandarinka
  • 2. Zmrzlina
  • 3. Jahody
  • 4. Čokoláda
  • 5. Ovocné šťávy
  • 6. Meloun
  • 7. Soda
  • 8. Dort
  • 9. Hamburger
  • 10. Maso

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *