Jak rostou během prvního roku života

Věděli jste, že nejrychlejší růst za celý život nastává během prvního roku? Miminko obvykle zdvojnásobí svou váhu ve 4 nebo 5 měsících a kolem jednoho roku ji ztrojnásobí.

Růst a vývoj dítěte jsou základními aspekty během prvního roku života, proto je v této fázi nezbytné pravidelně navštěvovat pediatra na rutinní konzultace.

Základní parametry, které dětský lékař zohledňuje při hodnocení růstu a vývoje dítěte během prvního roku života, jsou tři: váha, výška a obvod hlavy. Vyhodnocení těchto tří opatření, konzultace po konzultaci, dá lékaři znamení, že dítě dobře roste.

Každé měření je porovnáno s růstovými grafy, které ukazují, jaké variace jsou považovány za normální. To umožňuje pediatrovi odvodit, zda dítě roste v přijatelných parametrech. Existují tabulky pro dívky i chlapce a nejpoužívanější jsou ty na váhu, výšku a obvod hlavy.

Nestačí však provést izolovaná měření hmotnosti a výšky a zjistit, zda jsou v přijatelných parametrech. Důležité také je, že při každé konzultaci pediatr kontroluje, zda dítě zůstává ve stejném percentilu, tedy zda nedošlo k příliš výrazným změnám v měření.

váha dítěte

Donošení novorozenci obvykle váží 2,5 až 4 kila a obecně jsou chlapci – v průměru – poněkud buclatější než dívky. Porodní váha však závisí na několika faktorech, mezi které patří: vlastnosti matky, místo, kde mělo dítě v děloze vyrůst a samozřejmě gestační věk (dítě narozené v termínu, než jiné, které přijde na svět ve 30. týdnu těhotenství).

V prvních dnech života se váha dítěte snižuje o 10 až 12 %, protože přebytečná voda, kterou mělo při narození, je vyloučena močí. Mnoho matek se trápí a věří, že je to proto, že jejich mléko „není dobré“. Tento pokles je však naprosto normální a nezbytný a miminko ztracenou váhu brzy nabere zpět. Ve skutečnosti mezi 8. a 15. dnem děti znovu získají váhu, se kterou se narodily, a odtud začnou rychle přibývat.

Ale ne všechna miminka rostou stejným tempem. Stejně jako dospělí, některé děti více „jí“ než jiné, takže nárůst závisí na vlastnostech každého dítěte a jeho způsobu stravování.

Matka pak potřebuje vědět, že v rámci hmotnosti považované za „normální“ je spektrum velmi široké. Co vyhodnotí pediatr, zda se malý drží v přijatelných hodnotách.

V prvních dnech života všichni novorozenci hubnou. Ale později, během prvního trimestru, je nárůst závratný: mezi 20 a 25 gramy denně.

Závratný nárůst

Během prvních tří měsíců života se hmotnost dítěte dramaticky zvyšuje: mezi 20 a 25 gramy denně (některé mohou dosáhnout až 35 gramů denně), tedy asi 600 gramů za měsíc, což je přibližný součet 1 . 8 kilo v prvním čtvrtletí.

Od čtvrtého měsíce dále, i když je nárůst nadále významný, přibrané gramy měsíčně klesají: mezi čtvrtým a šestým měsícem se zvýší mezi 400 a 600 gramy za měsíc; od 7 do 10 měsíců, mezi 300 a 500 gramy; a mezi 10 a 14 měsíci, od 250 do 450 gramů za měsíc.

Po dvou letech nebude váhový přírůstek tak velký: dítě přibere 1 až 1,5 kila za rok.

K vážení miminka se používá speciální váha, kde je miminko položeno zcela nahé: bez oblečení a bez plenky.

Jak vaše dítě roste
STÁŘÍ ZVÝŠIT
0 až 3 měsíce Od 600 do 1000 gramů
Od 4 do 7 měsíců Od 400 do 600 gramů
Od 7 do 10 měsíců Od 300 do 500 gramů
Od 10 do 14 měsíců Od 250 do 450 gramů

Velikost

K měření miminka se používá speciální pravítko zvané pediometr. Novorozenci se měří vždy vleže a protože většinou zůstávají s pokrčenými končetinami, je nutné k měření natáhnout nohy.

Do 2 let se budou nadále měřit vleže a po tomto věku se mohou měřit ve stoje.

Při narození se velikost pohybuje mezi 49 a 52 cm a samci jsou obecně poněkud „delší“.

První rok je dobou největšího růstu v centimetrech za rok: děti vyrostou v průměru o 25 cm během prvních 12 měsíců života. Obvykle do 6 měsíců přibývají 2 až 4 cm za měsíc a po šestém měsíci 1 až 2 cm za měsíc.

Během druhého roku chlapci rostou rychlostí 10 až 12 cm za rok; od 3 let, mezi 6 a 8 cm každý rok, ke stabilizaci, od 4 let, na 4 nebo 6 cm za rok.

První rok je dobou největšího růstu v centimetrech za rok: přibližně 25 cm.

Jak moc rostou?
První rok života Od 20 do 25 cm
Druhý rok života Od 10 do 12 cm
Třetí rok života Od 6 do 8 cm
Od 4 let 4 až 6 cm

Obvod hlavy

Obvod hlavy spočívá v měření obvodu hlavy pomocí měřicí pásky. I když se to nezdá, toto měření je velmi užitečný údaj, protože dává představu o tom, jak mozek miminka roste.

U dívek i chlapců se tato hodnota pohybuje mezi 32 a 35 cm a během prvního roku – v době největšího růstu mozku – se zvyšuje asi o 12 cm.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *