Společné spaní Ano, společné spaní Ne.

Společné spaní je velmi kontroverzní téma. Ale o co jde? Je to praxe, která spočívá v tom, že dítě spí ve stejné posteli jako rodiče.

Je pravda, že pediatři doporučují, aby dítě během prvních 6 měsíců života spalo v pokoji rodičů, protože je to jeden z faktorů, které pomáhají předcházet náhlému úmrtí kojence. Není to však stejné ve stejném pokoji jako ve stejné posteli.

Stejně jako v jiných aspektech rodičovství je mnoho těch, kteří jsou pro společné spaní, zatímco mnozí jiní jsou proti, protože to považují za nebezpečné.

Jde o rostoucí trend a každá rodina se rozhodne, zda jej uvede do praxe nebo ne. Ale i když je pravda, že není nic krásnějšího a lákavějšího než spát vedle miminka a cítit jeho vůni a zvuky, je důležité znát výhody a rizika, než se rozhodnete.

Výhody spaní s dítětem

Sdílení postele s dítětem má několik výhod:

 • Usnadňuje noční kojení.
 • Umožňuje rychle reagovat na noční pláč.
 • Podporuje lepší spojení matka-dítě během prvních měsíců (ačkoli společné spaní samozřejmě není nezbytnou podmínkou k jeho dosažení).
 • Usínají děti snadněji po nočním probuzení.

Jaké jsou nevýhody

Stejně jako má výhody, přináší s sebou i rizika, mezi které patří:

 • Rodiče mohou neúmyslně rozdrtit nebo udusit své dítě, když spí.
 • Zvyšuje pravděpodobnost náhlého úmrtí kojence.
 • Miminko může spadnout na zem (na rozdíl od postýlky nemá postel rodičů kolejničky).
 • Dítě se může překrmit během časného rána.
 • Intimita páru je ovlivněna.

Pokud budou cvičit společné spaní…

 • Dítě by nemělo spát na měkkém povrchu (např. polštář, vodní matrace, nadýchané přikrývky, jehněčí kůže).
 • Umístěte dítě vedle jednoho z rodičů a ne doprostřed obou.
 • Buďte mimořádně opatrní u dětí s neurologickým onemocněním a omezeným pohybem.
 • Nepraktikujte společné spaní v křesle nebo pohovce.

Kdy se tomu vyhnout

Společné spaní není praktikou, kterou by měly praktikovat všechny páry, protože existují situace, které jej činí obzvláště nebezpečným.

 • Pokud jeden nebo oba rodiče jsou kuřáci (ačkoli nekouří v posteli).
 • Pokud matka během těhotenství kouřila.
 • Pokud mají rodiče potíže s probouzením, ať už kvůli požití alkoholu, léků nebo extrémní únavě.
 • Pokud se dítě narodilo předčasně.
 • Když je v manželské posteli mnoho polštářů nebo polštářů, protože by mohly malého udusit.
 • Pokud v posteli kromě miminka spí více sourozenců nebo jiných členů rodiny.
 • Když mnoho lidí žije ve stejné místnosti.

Nikdy nenechávejte své dítě spát samotné v manželské posteli, a to ani během spánku.

Společné spaní, ale bez rizika

V současné době na trhu existují společné spací postýlky. Jedná se o malé postýlky, které mají některé zvláštnosti: bočnici, kterou lze snížit, jsou umístěny vedle lůžka maminky a jejich nastavitelná výška umožňuje jejich připevnění ve stejné výšce. Je to „pokračování“ manželského lože. Tyto vlastnosti znamenají, že dítě může spát vedle své matky, ale bez rizika, že bude sdílet stejnou postel. Logicky jde o to, aby malý spal na svém „území“ a nebral ho k rodičům do postele.

Existují i ​​hnízda na společné spaní, která jsou navržena tak, aby miminko mohlo spát v manželské posteli, ale v rámci vlastního prostoru. Aby bylo dítě zadrženo a nemohlo odejít nebo se pohnout, mají základnu, okraj nádoby a redukci podnožky.

Postýlka na společné spaní Carestino
Postýlky na společné spaní fungují jako „pokračování“ manželské postele a umožňují miminku spát vedle své matky, ale na svém vlastním území.

A pár?

Být rodiči neznamená přestat být párem. A po porodu je restartování sexuálních vztahů již samo o sobě problémem, který v některých případech stojí více než v jiných. Není pochyb o tom, že to bude mnohem těžší, když bude v jedné posteli miminko. Rodiče musí být intimní a pravdou je, že sdílení postele s dítětem mění sexualitu.

Někdy se také stává, že pár „použije“ dítě jako záminku, přemění ho na jakýsi „štít“, aby se vyhnul společnému spaní nebo sexuálnímu styku.

Rodiče musí být intimní a pravdou je, že sdílení postele s dítětem mění sexualitu.

Vytáhněte ho z postele

Je nutné mít na paměti, že při společném spaní bude v určitém okamžiku muset dítě spát ve vlastní posteli. Jakmile si dítě (a rodiče) zvyknou na společné spaní, jak ho přimět, aby opustilo postel? Jaké téma!

V určitém věku – kolem jednoho roku – je potřeba, aby se miminko dokázalo otáčet, pohybovat se bez omezení a propojit se s vlastním tělem. Potřebuje svůj vlastní prostor, a ne cítit jedno tělo spojené s druhým; Potřebuje se „oddělit“: v této fázi, stejně jako se odděluje při chůzi, musí tak činit i při spánku.

V noci se děti hýbou, kopou a nakonec si nikdo neodpočine! Když se děti přesunou do postýlky, začnou spát uvolněněji a jejich kvalita spánku je lepší. Takže po roce nebo roce a půl se společné spaní nedoporučuje.

Čím déle dítě spí v posteli rodičů, tím těžší bude dostat ho ven.

Z postele do postýlky

Mezi 12. a 18. měsícem by bylo dobré, aby rodiče vzbudili potřebu ho odstranit z manželského lůžka. Ideální je sundávat ho po troškách. Tak jako? Pokud dítě spí ve společné postýlce, začněte používat stejnou, ale s postranicí vysoko; Pokud dítě sdílelo postel s rodiči, umisťuje se vedle manželské postele postýlka. Po pár týdnech ho přestěhuje do vlastního pokoje.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *