Co si hrát s dítětem (1 až 6 měsíců)


Hraním miminko objevuje svět, učí se, socializuje a baví se. Ale aby se vaše hra vyvíjela, potřebuje povzbuzení. Zde jsou některé aktivity, které s ním můžete dělat v průběhu měsíců.

Během prvního roku je hra pro miminka nezbytná: je to pro ně způsob, jak objevovat svět, učit se, socializovat a bavit se, a také je nepostradatelným zdrojem stimulace. Zde máte nápady na hry měsíc po měsíci.

1 měsíc

V této fázi vaše dítě nepotřebuje další stimulaci. Stačí cítit vaši lásku a péči. Mluvit s ním, zpívat mu a houpat ho jsou perfektní činnosti.

Propagace fetálního sexu AhoraMama
 • Arrorro: Zazpívejte mu ukolébavku při pohledu do jeho očí a měkkým hlasem, zatímco ho kolébáte. To ho uklidní a posílí jeho pouto s vámi.

2 měsíce

Vaše dítě je pozornější ke svému okolí. Užijte si hlasy, pohledy a pohyby.

 • Kolo: Lícem nahoru, vezměte jeho nohy za kotníky a pomalu, velmi jemně jimi pohybujte, jako by šlapal. Tato aktivita stimuluje hrubou motoriku a zmírňuje nepohodlí způsobené kolikou.
 • Mobilní nebo závěsné: Vaše miminko se rádo dívá na předměty visící nad jeho postýlkou, jako jsou barevné mobily s hudbou a postavičky, které se pohybují, když se jich dotkne nebo na ně kopne. Ty stimulují sebedůvěru a motorickou koordinaci. Navíc zjistí, že figurky se začnou pohybovat, když do nich kopne.
 • Chrastítka: Chrastítka na zápěstí (která lze umístit i na kotníky) vám umožní vychutnat si příjemné zvuky v souladu s pohyby, které děláte svými končetinami. Stimulují také sluchovou schopnost a motorickou koordinaci.
co si hrát s chrastítkem

3 měsíce

Dochází k posílení zádového svalstva a miminko získává větší zručnost při manipulaci s rukama. Stále více ho baví bedlivě pozorovat dění kolem sebe a předměty v jeho dosahu, které se bude snažit vkládat do úst, aby je poznal.

 • K vodní kachně: Každodenní koupání vám nejen pomůže uvolnit se, ale také si užít vodu. Hrát si s kachňaty ve vaně a povzbuzovat je k cákání rukama a nohama je skvělý způsob, jak stimulovat jejich motorické dovednosti.
 • Piliny, piliny: Tato hra pomáhá posilovat svaly krku a ramen. Držíte ho na kolenou a držíte za ruce a jemně ho doprovázíte, dokud záda neklesnou na vaše nohy. Pak to zase posunete dopředu do rytmu písně „piliny, piliny“.
 • Zrcadlo: Miminka jsou fascinována objevováním svého obrazu v zrcadle. Ukazování jeho odrazu stimuluje jeho vizuální schopnosti a sociální interakci.
 • Do rytmu hudby: Miluje poslech hudby! Vyzkoušejte různé melodie a tancujte s ním na hudbu, jemně, ale podle rytmu. Bude to velmi zábavné a podpoří vaše poslechové schopnosti.
 • Loutkové divadlo: Stimuluje sociální dovednosti a je vynikajícím zdrojem pro vyprávění vašich prvních příběhů. Není nutné, aby se jednalo o skutečné příběhy: nejzábavnější bude improvizace s použitím jedné nebo dvou loutek, které rozvíjejí velmi jednoduchý příběh se situacemi souvisejícími se zážitky vašeho miminka, jako je krmení, koupání nebo užívání si rodiny.
 • Orchestr: S různými hračkami nebo plastovými dózami můžete vyrábět hudební nástroje, které vydávají zvuky, když s nimi zatřesete nebo udeříte. Vytvořte si s nimi orchestr, který bude přehrávat hudbu k vašim písním, a povzbuďte své dítě, aby objevilo, jaký zvuk mohou s každou z nich vytvořit. Podpoříte tak jejich sluch, smysl pro rytmus a motoriku.

4 měsíce

Zlepšila se motorika miminka a už si může dobrovolně brát své hračky. Stále více a vědoměji interaguje se svým prostředím a baví ho blábolení a vydávání různých zvuků, od křiku po smích. Objevte své ruce a hrajte si s nimi. Začne sledovat předměty se stálýma ​​očima, snaží se je brát rukama a vkládat si je do úst. Smích se objevuje a významně přidává do repertoáru před řečí. Můžete najít zvuk a pohnout hlavou tímto směrem.

 • Bubbles: Bubblery jsou ideální pro koupel, stimulují vizuální schopnosti. Cílem je nechat vaše dítě přijít do kontaktu s bublinkami: sledovat je očima, dotýkat se jich, nechat je přistát na různých částech těla a sledovat, jak mizí.
 • zvuky farmy: Napodobování zvuků zvířat a sledování jejich reakce posiluje vaši sluchovou schopnost.
 • Veslovat: Posaďte se s rozevřenýma nohama do tvaru „V“ a posaďte své dítě čelem k sobě. Přibližte ho k sobě a položte mu na záda polštáře, aby mohl sedět a udržovat rovnováhu. Vezměte ho za paže a jemně táhněte své tělo tam a zpět, simulujte pohyb při veslování. Mezitím se na něj usmívejte a zpívejte veselé písničky. Tato hra posílí vaše svaly a připraví vás na sezení.
 • Jaká roztomilá ruka: Tato stará dětská písnička je ideální jako doprovod k objevování rukou a stimuluje jejich koordinaci. Pohybujte rukama podle textu: „Vytáhnu malou ruku, roztančím ji, zavřu ji, otevřu ji a zase ji odložím. Vytáhnu druhou ručku, roztančím ji, zavřu, otevřu a zase odložím. Vytáhnu obě ruce, roztančím je, zavřu je, otevřu a zase odložím.“

5 měsíců

V tomto věku si miminko užívá hry na schovávanou, rozpoznává obličeje a miluje trávení času na bříšku, protože se začíná připravovat na plazení. Zde jsou některé z her, které můžete se svým dítětem dělat:

 • Letadlo: Obličejem dolů, držte své dítě za tělo a zvedejte a spouštějte ho jemně a pomalu, jako by to bylo letadlo. Vydávejte zvuk motoru nebo mu zpívejte, když jej pohybujete po místě.
 • Udělal jsem kolo: Na kolenou a pevně ho držte za ruce a předstírejte, že je na koni. Do rytmu písně „al paso“ s ní jemně pohybujte na jednu a na druhou stranu. Pak mu zpívejte „v klusu“ a střídavě a jemně pohybujte koleny. Nakonec zazpívejte „cval“ a několikrát zvedněte kolena. Tato hra stimuluje jejich schopnost stát vzpřímeně, ale především porozumění jazyku. Jak to často hrají, budou schopni předvídat slova, která zpíváte, a vědět, co se stane dál.
 • Skrytý: Postavte před dítě hračku a nechte ho, aby na ni několikrát sáhlo. Pak ji schovejte za karton a nechte ho, ať ji najde. To stimuluje vaši paměť.

6 měsíců

Vaše dítě si začne více uvědomovat sebe a své okolí. Postupně si bude uvědomovat, že je jiný člověk než ostatní kolem něj. Jejich autonomie roste a objevují se preference a napodobování chování. Jeho motorická kapacita mu umožňuje pohybovat se samostatněji.

 • Tady jsem! Skryjte svou tvář za ruce a pak se otevřete, ukažte svou usměvavou tvář, zatímco řeknete: „Tady jsem!“ Můžete to udělat i tak, že si obličej zakryjete dekou: zakryjte hlavu a střídavě přikryjte tu malou. Miminko se zabaví už jen opakováním hry: rádo vidí otvírací a zavírací pohyby ručiček, ale hlavně usměvavý výraz na mamince či tatínkovi, když se znovu objeví. Je to pro něj podnět k tomu, aby se naučil rozpoznávat a rozlišovat emoce, které se tváří projevují, a také se propracovat separační úzkostí, kterou bude procházet mezi 6. a 8. měsícem, kdy si uvědomí, že odcházíte. Součástí této hry je také stimulace motorického ovládání, kterou vaše miminko potřebuje k sejmutí přikrývky.
 • echo: Úkolem je vydávat různé zvuky, aby je vaše dítě napodobovalo. Tato hra je ideální pro stimulaci jazyka.
 • Mimické hry: Tleskněte, zvedněte ruce a udělejte gesta, aby je vaše dítě napodobovalo, stimulujte jeho koordinaci a motorické dovednosti.

Užívejte si každý okamžik a radost z toho, jak vaše dítě roste hrou!

Doporučuje: Dr. Mariana Czapski, psycholožka a specialistka na klinickou psychologii

Všechna práva vyhrazena Nyní máma ®

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com


<

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *