Placenta: co to je a jaká je její funkce

Věděli jste, že placenta je jediný orgán, který v ženském těle před ani po těhotenství neexistuje? Ve skutečnosti se tvoří v prvních týdnech těhotenství a „svítí“ po porodu.

Jaká je vaše funkce?

  • Poskytněte plodu kyslík a živiny, které potřebuje pro svůj vývoj a růst.
  • Umožňuje přes něj eliminovat odpad dítěte.
  • Je zodpovědný za produkci řady hormonů nezbytných pro těhotenství.

Pochází z choriových klků, houbovitých výběžků, které obklopují a vyživují embryo. Jak dítě roste, děložní dutina se postupně rozšiřuje; Choriové klky – jejichž počet a velikost rychle narůstají – přilnou ke stěnám dělohy a tvoří placentu.

Prostřednictvím placenty dostává dítě kyslík a všechny živiny nezbytné pro jeho růst a vývoj.

Nezbytný orgán

Placenta prochází vnitřním povrchem dělohy a spojuje se s mateřskými krevními cévami. Díky tomu si matka a dítě mohou vyměňovat látky podle svých potřeb.

Prostřednictvím placenty dostává dítě kyslík a živiny nezbytné pro svůj růst a vývoj: sacharidy, mastné kyseliny, bílkoviny, aminokyseliny, vitamíny atd. Krevním oběhem matky navíc vše, co plod nepotřebuje nebo nenajde. je toxický: oxid uhličitý, který je vydechován plícemi, a močovina, která se vylučuje ledvinami matky.

Přes pupeční tepny se krev dítěte dostává do placenty, cirkuluje v ní a choriových klcích a vrací se pupeční žílou.

Osvícení

Po narození dítěte nastává třetí a poslední fáze porodní: „porod“, který spočívá v vypuzení placenty.

I když již nejsou bolestivé, děloha má nadále kontrakce, které pomáhají odstranit placentu. Obvykle sama odezní krátce po porodu nebo mezi 30 a 40 minutami později.

Jak se odděluje od dělohy, placenta pomalu klesá a začíná pronikat pochvou. Někdy je však nutné pomoci s jeho odstraněním. Chcete-li to provést, velmi jemně zatáhněte za šňůru a pokuste se ji oddělit od dělohy vložením ruky. Po odstranění se matce podají látky, které napomáhají kontrakci dělohy, a epiziotomie se sešije.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *