Co si hrát s dítětem (7 až 12 měsíců)


Hra, stimulace a rozvoj jsou pojmy, které jdou ruku v ruce. V této poznámce několik nápadů, abyste si mohli hrát se svým dítětem ve věku 7 až 12 měsíců.

Pro dítě je hra mnohem víc než jen hra: je to nesmírně důležitá činnost. Pojďme se podívat, co si můžete se svým miminkem hrát, od 7 měsíců až do sfouknutí první svíčky.

7 měsíců

V tomto věku je již miminko schopno tleskat a předávat předmět z jedné ruky do druhé.

 • Kolo: Tato hra stimuluje motorickou koordinaci. Členové rodiny, spojení v kruhu, si předávají hračku z ruky do ruky, kolují ji a přitom zpívají píseň.
 • Palačinky: Instrukce zní tleskat do rytmu říkanky: nejprve vy a pak pomáhejte svému miminku udělat to jeho vlastními ručičkami. Kromě toho, že tato hra doprovází objevování ručiček, stimuluje motorickou koordinaci, protože vaše miminko musí koordinovat pohled a pohyb svých malých ručiček, aby mohlo tleskat.
 • Loutkové divadlo: Jak roste, můžete dávat dohromady příběhy, kde zasahuje více postav. Povzbuďte ho k účasti: tímto způsobem stimulujete jeho sociální dovednosti a rozvoj jazyka.

8 měsíců

Miminko začíná události předvídat a jejich chování se začíná řídit určitou záměrností. Pohybuje rukama volněji, naráží předměty o stůl a baví je neúnavně házet na podlahu. Když je něco daleko, natáhnete se, abyste toho dosáhli. Nyní může sedět bez opory, může držet láhev a reaguje, když je voláno jeho jméno. co hrát?

Propagace fetálního sexu AhoraMama
 • Baterie: Pomocí poklic nebo jiných předmětů, u kterých nehrozí promáčknutí, a vařečky (co nejlehčí) mu ukažte zvuky, které umí. Tímto způsobem budete improvizovat svou první bicí soupravu a budete stimulovat motorický rozvoj a koordinaci.
 • Skákací míč: Tato hra stimuluje koordinaci rukou. Dejte mu na házení malý gumový míček, nechte ho odrazit na podlaze, chyťte ho a znovu ho nabídněte.
 • Chytání zeleniny: Vybírejte lehké hračky (například plastovou zeleninu prodávanou v hračkářství). Instrukce zní, aby je vaše miminko házelo a vy je chytili pomocí velkého sítka.

9 měsíců

Dítě už mává na rozloučenou a začíná mít určitou představu, že předměty existují, i když je nevidí. co hrát?

 • Ahoj Don Juanito: Zatímco budete zpívat „Bye Don Juanito“, požádejte ho, aby pohnul rukou a udělal gesto na rozloučenou. Abyste mohli hrát, budete muset věnovat pozornost okamžiku v písni, kdy tuto frázi vyslovíte.
 • Tažné lano: Přivaž lano k autíčku a ukaž mu, jak ho přiblížit zatažením za lano. Zkuste auto schovat pod postýlku nebo křeslo, aby se objevilo, když zatáhnete za provaz. Tato hra na zjevení a zmizení mu pomáhá upevnit představu stálosti objektu a pokračovat v rozvíjení okamžiků odloučení od matky.
Pojďme si hrát s papíry na slzy dítěte

10 měsíců

Používá palec a ukazováček klešťovým způsobem, což mu umožňuje zvednout menší předměty. Je také schopen řešit některé jednoduché problémy. Jaké hry sdílet se svým dítětem?

 • Rozbít papíry: Stimuluje jemnou motoriku a používání „pinzety“. Dejte mu papíry, stránky časopisů, které už nepoužíváte, a povzbuďte ho, aby je roztrhal. Zážitek vás bude bavit a budete ho chtít opakovat znovu a znovu. Jedinou podmínkou je, abyste si dávali pozor, aby si ten papírek nedal do pusy.
 • detektivové: Hra spočívá v umístění hračky do krabice: zvědavost vás přivede k tomu, abyste objevili, jak se otevírá, abyste zjistili, co je uvnitř. Tato aktivita stimuluje intelektuální rozvoj a myšlenku stálosti objektu.
 • Překonejte překážky: Umístěte některé hračky, které má opravdu rád, na různá místa. Myšlenka je taková, že abyste se k nim dostali, musíte překonat nějakou překážku, například se vyhnout srolovaným ručníkům, které vám překážejí. Tato hra stimuluje vaši schopnost uvažování.

11 měsíců

Stále více vyvinuté motorické dovednosti jim umožňují připravit se na chůzi. Když mu dáte dva kostky, dokáže je skládat na sebe a zabaví se hračkami na hnízdění. Rád si hraje na hledání spadlého nebo ukrytého předmětu a na fotkách dokáže rozpoznat blízké členy rodiny.

 • Honba za pokladem: Zatímco se na vás bude dívat, schovejte hračku pod deku. Pokud to nehledá, ukažte mu, jak na to, a když to najde, oslavte to se širokými úsměvy. Tato hra stimuluje vaši schopnost uvažování.
 • Známý, neznámý: Dejte dohromady album s fotkami členů rodiny a lidí, které vaše dítě nezná, a pozorujte různé výrazy v jejich tvářích, když jim každou z nich ukážete. Řekněte mu, kdo jsou, a požádejte ho, aby zatleskal, když se objeví na obrázku. Poté změňte heslo na jinou osobu dle vašeho výběru. Udělejte to společně a použijte svou expresivitu, abyste doprovázeli každý objev. Tímto způsobem stimulujete porozumění jazyku a napodobování chování.

12 měsíců

Prostřednictvím průzkumu vaše dítě objevuje vlastnosti a vlastnosti předmětů. Chodí s oporou, k udržení rovnováhy používá ruce dospělých. Říká jednotlivá slova a na některé jednoduché příkazy reaguje správnými akcemi. co hrát?

 • Malý gurmán: Nabídněte mu plody různých chutí a povzbuzujte ho, aby je vyzkoušel vlastníma rukama. Oslavte jejich úspěchy a požádejte je, aby vám ukázali, který se jim líbil nejvíce. Pak hru střídejte tím, že ho požádáte, aby nakrmil své panenky. Tímto způsobem podpoříte dodržování jednoduchých objednávek a začlenění různých chutí do jejich jídelníčku.
 • Ateliér: Tato hra stimuluje kreativní schopnosti, mistrovství a koordinaci rukou. Položte velké listy papíru na podlahu a dejte mu silné pastelky, aby mohl projevit svou kreativitu. Umožněte mu ušpinit se a vytvořte podmínky pro to, aby hra mohla probíhat bez starostí, s použitím vhodného oblečení a netoxických materiálů.
 • Čtení příběhu: Miminko si už užívá prohlížení knížek a poslouchání jejich příběhů. Aby zaujaly, měly by to být povídky a knihy s tlustými stránkami a barevnými ilustracemi. Tato aktivita stimuluje rozvoj řeči.

Doporučuje: Dr. Mariana Czapski, psycholožka a specialistka na klinickou psychologii

Všechna práva vyhrazena Now Mom ®

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com


<

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *