Jak stříhat nehty novorozence

Mnoho dětí se rodí s poměrně dlouhými nehty, a to až do té míry, že si – nechtěně – poškrábou vlastní obličej. A tehdy si maminky kladou otázku, zda by měly novorozeně stříhat nehty, a pokud ano, jak by to měly dělat. S těmi malými prsty, jen pomyšlení na to v nich vyvolává paniku.

Pravdou je, že během prvních týdnů obecně není nutné nehty stříhat. Protože? Protože jsou nehty velmi křehké, mají tendenci se samy lámat: když rostou, volný konec se samovolně zlomí. Ale pokud se tak nestane a jsou velmi dlouhé… co dělat?

ostříhané nehty-novorozenec

Na co nezapomenout při stříhání nehtů miminka

  • Během prvního měsíce života nepoužívejte nůžky ani kleště. Nehty a kůžička vašeho miminka jsou extrémně choulostivé, a protože v tomto věku je jeho imunita stále nízká, drobné poranění by mohlo způsobit infekci.
  • Pokud si všimnete, že má vaše miminko velmi dlouhé nehty, můžete je opilovat novým měkkým pilníkem. Nehty by měly být vždy pilovány shora dolů.
  • Teprve až bude miminko větší, můžete začít používat nůžky se zaoblenými hroty, které jsou k dostání v obchodech s kojeneckými potřebami.
  • Pilník i nůžky by mělo používat výhradně vaše miminko.
  • I když je vaše dítě starší, nikdy nepoužívejte kleště, kleštičky na nehty nebo nůžky pro dospělé. Vzhledem k tomu, že jeho prsty jsou stále velmi malé, mohli byste ho zranit při pokusu o stříhání nehtů.
  • Při používání nůžek postupujte velmi opatrně: miminka jsou velmi neklidná a mohli byste jim nechtěně ublížit. Problém je v tom, že rána, bez ohledu na to, jak bezvýznamná, se může stát vstupní branou pro bakterie, které spouštějí infekci.
  • Nejlepší čas na stříhání nehtů je, jakmile ho dokončíte koupáním. Po „namočení“ jsou nehty měkčí.
  • Nejpohodlnější je, když vám někdo pomůže: zatímco druhý drží malíček, vy stříháte nehty. Další možností je udělat to, když vaše dítě spí, abyste mu zabránili v pohybu.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *