Co dělá dítě v břiše?

Měsíce plynou a bříško se začíná vyboulit. Těhotenství je již v nedohlednu a uvnitř toho výrazného bříška si vaše miminko žije vlastním životem a dělá věci, které si ani nedokážete představit. Předstírejte, že ho špehujete přes pupík, a zjistěte, jaký je svět vašeho drobečka, než se narodí.

Spi dítě Spi teď

Jak dlouho spíte a jak dlouho jste vzhůru? Za každou hodinu, kdy jste vzhůru, spíte hodinu a půl svým vlastním tempem. Proto je důležité při porodu odlišit den od noci, protože v těhotenství žilo v mikroklimatu matčina lůna, kde nebylo světlo ani tma. Většinou se stává, že chvílemi nevnímáte žádný pohyb a zvláště v druhé polovině těhotenství. Nebojte se: vaše dítě může spí, nebo může být vzhůru, ale v klidu.

Zvuky…

I když je to možná těžko uvěřitelné, je dokázáno, že v bříšku miminko nejen spí, ale také sní! To lze doložit elektroencefalogramy s hlubokými elektrodami. Prostřednictvím ultrazvuku lze navíc pozorovat pohyby očí, typické pro fázi REM (rapid eye movement), což je fáze, ve které sníme.

Dítě v břiše sní

Jak se to hýbe!

Přestože to matka zaznamená až kolem 20. týdne, miminko je od začátku těhotenství trvale aktivní. Na ultrazvuku provedeném mezi 8. a 10. týdnem je již možné vidět, jak kope jako malá žába.
V první fázi těhotenství jsou pohyby krátké a rychlé. Poté, jak pokračuje v růstu a vývoji, jsou modifikovány a jejich množství se zvyšuje.

Kopejte jako fotbalista

Během druhého trimestru se dítě otočí a pokračuje v pohybu. Mezi 18. a 22. týdnem a někdy i dříve matka začíná pociťovat „kopy“. Dva tři týdny před porodem se však již tolik nehýbe, což způsobuje nejednu poradu maminek. Ale není třeba se znepokojovat: důvodem je to, že stále roste, každým dnem se zvětšuje a že „monoprostředí“, tedy děloha, je pro něj příliš malé a prostor pro pohyb je stále omezenější.

Čůrá?

Uvnitř dělohy dítě „plave“ v plodové vodě. Přibližně do 15. týdne je tato tekutina tvořena placentou. Mezi 14. až 16. týdnem začíná miminko část plodové vody polykat a také ji močit, a to je indikátorem správného fungování trávicího i močového traktu.

Přestože to matka zaznamená až kolem 20. týdne, miminko je od začátku těhotenství trvale aktivní.

Slyším…

Již od 20. týdne můžete vnímat zvukové podněty a reagovat na ně. Poslouchá tlukot srdce své matky, který ho provází celých devět měsíců. Proto když se narodí, zklidní se, když je na maminčině prsu. Rozeznává také hlasy maminky a tatínka, zejména maminky, která ho po celou dobu doprovázela. A je také schopen poslouchat hudbu! Důkazem toho je, že pokud je v klidu a je vystaven intenzivnímu zvukovému podnětu, okamžitě se pohne, což ukazuje, že slyší perfektně.

Olíznout si prsty

Rodiče jsou často při ultrazvuku překvapeni a nadšeni, když vidí, jak si jejich miminko cucá prst. To je sací reflex – nezbytný pro přežití – který je přítomen již během těhotenství. Okamžik, ve kterém dítě začne sát prst, se shoduje se začátkem polykacích pohybů (tedy ve chvíli, kdy začne polykat plodovou vodu) a dýchacích pohybů, které se začínají procvičovat, i když ještě nedýchá.

Na pozici!

Během prvních 24 týdnů těhotenství může být plod umístěn v různých polohách. Je to proto, že prostředí je větší než jeho velikost, takže má prostor pro volný pohyb a plavání v jakékoli poloze, ponořený do toho velkého bazénu plodové vody. Od 24. do 30. týdne, jak stále roste, se prostor začíná zmenšovat a kontakt se stěnami dělohy ho nutí zaujmout určitou polohu. Kolem 30. týdne se většina miminek přesune do cefalické polohy (hlavičkou dolů). A pokud nebyl polohován do 32. až 34. týdne, později to už těžko zvládne, protože vzhledem ke své velikosti už nemá dostatek místa na otočení.

Moje srdce bije, bije, moje srdce bije

Srdce plodu bije velmi vysokou frekvencí. Během prvního trimestru registruje přibližně 180 tepů za minutu. Ve druhém 160 tepů za minutu. A 140 těsně před datem dodání.

Škytavka! Škytavka!

Stejně jako je běžné, že novorozenci škytají, mají děti uvnitř bříška škytavku plodu. Jedná se o mimovolní dýchací pohyby, které způsobují kontrakci bránice, svalu, který odděluje hrudník od břicha. Během těhotenství to matka vnímá od 33. nebo 34. týdne jako krátké, rytmické pohyby.

Čekám na tebe…

Ve fetální poloze, s nataženýma nohama a rukama pokrčenýma a založenýma na hrudi, ho vidíte, jak otevírá a zavírá oči a ústa, zakrývá si obličej rukama nebo je dává dohromady, jako by se modlil. Jak něžné… Při každém ultrazvuku zůstáváte s otevřenou pusou a díváte se na ty obrázky. Tak malý. Tak křehké. Takže tvoje. Ještě pár měsíců a budeš ho mít v náručí. Připravte se na to, že ji naplníte hýčkáním.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *