Hádka před dětmi: jak je to může ovlivnit





Hádky v rodinách jsou nevyhnutelné. Důležité ale je, aby co nejmenší škody způsobily nejmenším členům rodinné skupiny.

Všechny rodiny se hádají. Ale když to dělají před svými dětmi, je nevyhnutelné, že je to ovlivní. Jak jim zabránit, aby byli svědky konfliktních situací velikánů? A pokud je děti viděly, jak se hádají, co říci, aby je to co nejméně znepokojovalo? Jak je to může ovlivnit?

Hádání není boj

Život jako rodina zahrnuje plnění velkého množství dohod. Ekonomika, vzdělání dětí, rozvrhy, výběr školy… Je tolik věcí k řešení, že se nelze plně shodnout na všech volbách a rozhodnutích. Právě tyto rozdíly často vedou dospělé v domě ke sporům.

Stejně jako v mnoha jiných životních tématech nejsou extrémy v rodinných diskuzích nikdy dobré. Ne rodiny, které nikdy nemají ano nebo ne, ani ty, kde dochází každý den k hádce. Hádka však není synonymem boje, i když jedna věc často vede k druhé. co je to hádání? Je to umění, které spočívá v debatě o různých pozicích a dosahování dohod. A zatímco v hádce je obvyklé, že dochází k výměně názorů, v boji obvykle dochází ke ztrátě kontroly. V tom spočívá velký rozdíl.

Co učí diskuse

Pokud se odehrává v klidné atmosféře, může hádka před dětmi naučit mnoho věcí. Děti potřebují žít v rodině, která je realistická, tedy v takové, která zahrnuje možnost rozdílů a neshod. Naučit se argumentovat je základním nástrojem pro budoucnost dítěte. Ale také pro jeho současnost, protože denně musí čelit situacím – ve škole nebo se svými přáteli –, které vyžadují, aby souhlasil, aniž by se odevzdal nebo odevzdal. Jednoduše vyjednávání. Naučit se, jak toho dosáhnout, je jedním z klíčů k rozvoji uspokojivých sociálních vztahů.

Úzkost a vina

Stejně jako argumenty mohou být konstruktivní, boje představují druhou stranu mince. Při rvačkách většinou dochází k křiku, třískání dveřmi, urážkám, pláči… Situace, které dítěti ukazují, že jeho rodiče ztratili kontrolu. A jelikož jde o lidi, kteří se o něj starají, dostává to malého do největší bezmoci. Jak může být klidný, když ti, kdo ho mají na starosti, jsou schopni ublížit jiné bytosti, kterou také milují?

Boje děti děsí a trápí, ale především v nich vyvolávají pocit viny, protože mají sklon věřit, že za vše, co se kolem nich děje, mohou oni sami. Proto, když se rodiče hádají, děti si představují, že je to proto, že se chovaly špatně nebo udělaly něco, co mámu a tátu rozzlobilo. Proto je důležité zabránit jim, aby byli svědky bojů dospělých. Protože kromě zranitelnosti v nich vyvolává pocit viny.

hořké následky

Děti, které vidí své rodiče neustále se hádat, jsou vystaveny velkému stresu. Cítí se pak nejistě a nedokážou dosáhnout adekvátního pocitu základní důvěry. Když jsou ti, kteří se o ně musí starat a poskytovat bezpečí, nepředvídatelní a přehnaně reagují na rozdíly, děti se cítí zmatené. Z tohoto důvodu mohou mít v budoucnu potíže s emocionálním spojením s jinými lidmi. Je tedy běžné, že oscilují mezi přehnanou nedůvěrou k druhým a přílišnou připoutaností k cizím lidem. Nebo prokazují nízké sebevědomí, stažení se a dokonce projevy agrese.

Nějaké rady

  • Vyhněte se hádkám před dětmi. A pokud vás situace zaskočí a stane se nevyhnutelnou, snažte se udržet kontrolu a nikdy svého partnera nerespektujte.
  • Když si všimnete, že se hádka vymyká kontrole, přerušte ji a pokračujte v jiné oblasti mimo dům nebo později, když děti spí.
  • Pokud byly děti svědky hádky nebo hádky, promluvte si s nimi, až se situace uklidní. Vysvětlete jim, že to, co se stalo, nebylo správné, že tak by se lidé neměli chovat, ale že se máma a táta rozzlobili a pohádali, jako to někdy dělají se svými malými kamarády. Že se pohádali, protože se na něčem neshodli, ale že se mají moc rádi a už se stali přáteli.
  • Mějte na paměti, že i když určité kontroverze mohou být konstruktivní, ne všechna témata lze probrat před dětmi. Pokud například jeden rodič nesouhlasí s akcí, kterou učinil druhý rodič, budete si to muset probrat, až budete sami. Pokud je ale otázkou domluvit se na místě dovolené, není problém si vyměnit názory za přítomnosti dětí.
  • Pokud byly děti svědky rvačky, za žádných okolností by jim nemělo být dovoleno stát na straně jednoho ze svých rodičů.
  • Děti by se nikdy neměly účastnit diskuzí. Ani jako svědci, ani jako zdroj podpory.
  • Když se s partnerem hádáte, vyhněte se tomu, abyste se navzájem uráželi nebo uráželi.
  • Abyste se vyhnuli hádkám a dosáhli dohody, je nutné, aby obě strany trochu ustoupily, na znamení lásky a respektu.




Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *