Upozornění! Začíná prolézání

Plazení je zásadním milníkem ve vývoji dítěte a otevírá nekonečný svět možností pro zkoumání jejich prostředí. Od jejich schopnosti pohybovat se do všech koutů domu je tato fáze nezbytná pro jejich růst a učení.

Děti se obvykle začínají plazit mezi 8. a 9. měsícem věku. Je však důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může začít před tímto obdobím nebo po něm.

Je to proces učení, který se postupem času vyvíjí. Nejprve si dítě bude muset hrát na podlaze, aby objevilo své možnosti. Zpočátku se dítě začne otáčet ze strany na stranu. Když pak objeví své nožičky, zkusí se plazit a později se postaví na všechny čtyři. Nakonec, když se mu podaří stát – vzhledem k tomu, že to vyžaduje přiměřenou svalovou sílu – začne se plazit.

Od prolézání po první krůčky

Zpočátku může být plazení pomalé a poněkud nebezpečné, ale postupem času si dítě vyvine velkou obratnost a může se pohybovat rychleji a prozkoumávat každý kout domu. Tato fáze plazení obvykle trvá přibližně tři měsíce, začíná v 8 nebo 9 měsících a pokračuje, dokud dítě nezačne chodit, obvykle kolem 12 nebo 13 měsíců. Je důležité si uvědomit, že dítě nepřestane plazit, když začne chodit. . Než dosáhne jednoho roku, dokonale zvládne plazení a rychlý pohyb, i když při chůzi ještě nebude mít stejnou obratnost. Nakonec plazení úplně opustí, když se bude cítit bezpečně a stabilně.

Přeskakování etap

Ačkoli většina dětí se nejprve plazí a pak chodí, některé jsou schopny přeskočit fázi plazení a přejít rovnou ke stání a chůzi.

Tyto děti mohou mít obvykle potíže s lezením po povrchu kvůli nedostatku zkušeností s plazením a mohou potřebovat pomoc, aby se znovu postavily na nohy.

Je pro kluky prospěšné se plazit?

Plazení samo o sobě není dobré ani špatné, ale je důležité, aby ho děti měly možnost zažít, protože posiluje jejich nohy k prvním krůčkům. Pro podporu plazení je nezbytné umožnit dítěti trávit čas ve spánku zkoumáním jeho pohybů.

Děti, které tráví hodně času vsedě – ať už v kočárku, v dětské židličce nebo na houpačce – mají obvykle větší potíže s učením se plazit kvůli nedostatku kontaktu se zemí, což by mohlo zpomalit jejich chůzi. Proto je klíčové, aby miminka měla možnost seznámit se s podlahou a objevit svou schopnost samostatného pohybu.

Příprava prostředí

Když je vaše dítě ve fázi plazení, je důležité ho obléknout do pohodlného oblečení, které mu umožní volný pohyb. Volba, zda zakrýt nohy, nebo ne, bude záviset na ročním období.

V domě se podlahy mohou lišit (keramika v kuchyni, dřevo v obývacím pokoji, možná koberec v ložnicích). Všechny typy podlah jsou vhodné pro miminko, protože se jedná o hladké a tvrdé povrchy; Mozaika a keramika jsou samozřejmě chladnější, takže si na ně možná budete chtít obléct kraťasy s dlouhými nohavicemi.

Čištění podlah zahrnuje zametení, aby se odstranil prach a částice, s následným omytím roztokem vody a čisticí kapaliny. Keramické nebo mozaikové podlahy mohou vyžadovat čistič s antibakteriálními látkami, zatímco laminátové parkety vyžadují specifický produkt. Pokud je v domácnosti koberec, měl by se denně vysávat.

Zabezpečení domu

Když se dítě začne plazit, získá schopnost dosáhnout na místa a předměty, ke kterým dříve nemělo přístup, takže prevence nehod je nezbytná:

  • Pokud má váš dům zásuvky nízko ve zdech, zakryjte otvory pryžovými nebo plastovými zátkami určenými k tomu účelu.
  • Uchovávejte léky a čisticí prostředky na vysokých policích, mimo dosah dítěte.
  • Pokud existují konferenční stolky s ostrými rohy, chraňte je speciálními kryty, abyste předešli zranění, pokud do nich dítě narazí.
  • Udržujte podlahu bez malých předmětů, které by dítě mohlo vložit do úst nebo vdechnout, jako jsou knoflíky, mince nebo hřebíky.
  • Zabezpečte balkony, okna a schody, protože se miminko naučí lézt a prozkoumávat tato místa.
  • Pokud je k dispozici bazén, umístěte ochranný plot, aby se k němu dítě samo nedostalo.
  • Dveře koupelny mějte zavřené, protože to není vhodné místo pro prolézání.
  • Pokud jsou v domě květináče, umístěte je na vyvýšená místa, protože mnoho pokojových rostlin může být jedovatých.
  • Zabraňte dítěti lézt v kuchyni při používání trouby, předejdete tak popáleninám nebo nehodám s elektrickými kabely.
  • Když někdo žehlí, nedovolte svému dítěti vlézt pod žehlicí prkno, aby nedošlo k nehodě.

Čas od času

Někdy se děti mohou plazit dříve, než se očekávalo, což nutně neznamená, že začnou brzy chodit. Některá miminka se mohou cítit pohodlně při plazení a nespěchají s prvními krůčky. Věk, kdy dítě začíná lézt nebo chodit, se liší a neměl by být důvodem k obavám, pokud je psychomotorický vývoj normální.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *