Slintavka-ruka-ústní nemoc: co byste měli vědět

Slintavka-ruka-úst je obecně mírná infekce, která může postihnout lidi všech věkových kategorií, ačkoli je častější u kojenců a dětí do 5 let věku. Tento stav je způsoben Coxsackie A 24 a Enterovirem 71, které patří do rodiny enterovirů a mají tendenci se šířit v létě a na začátku podzimu.

Příznaky a projevy

Mezi nejčastější příznaky onemocnění slintavka-ruka-úst patří malé váčky v ústech (podobné aftům), na rukou (prsty a dlaně) a na nohou (prsty a chodidla), které obvykle trvají asi týden. Tyto příznaky mohou být doprovázeny horečkou, nachlazením, kašlem, bolestmi v krku a občas zvracením, průjmem, malátností a slabostí. Ačkoli je onemocnění eruptivní, lze jej snadno odlišit od jiných kožních vyrážek díky svému charakteristickému vzoru a skutečnosti, že léze nezpůsobují svědění.

Přenos a inkubační doba

Inkubační doba je 3 až 6 dní a infekce se může šířit až několik týdnů po svém vzniku. Primárně se přenáší kontaktem s respiračními sekrety, tekutinou z puchýřů, kontaminovanými povrchy a fekáliemi.

Komplikace a prevence

Obecně platí, že kromě vysoké horečky a obtíží s jídlem v důsledku bolesti v ústech, onemocnění rukou, nohou a úst jen zřídka způsobuje vážné komplikace. V ojedinělých případech může vést k virové meningitidě, která se vyvíjí benigním způsobem.

Získaná imunita je částečná a chrání pouze proti konkrétnímu viru, který onemocnění způsobil, takže dítě se může znovu nakazit různými viry.

Těhotenství a nákaza

Pokud jste těhotná a vaše dítě se nakazí, nebojte se, toto onemocnění nepředstavuje riziko pro těhotenství. Je však důležité informovat svého porodníka.

Preventivní opatření

K dnešnímu dni neexistuje žádná vakcína, která by tomuto onemocnění zabránila. Nejlepší způsob, jak se chránit, je dodržování správné hygieny:

  • Často si myjte ruce, zvláště po kontaktu s dýchacími sekrety a výměně plen.
  • Vyhněte se blízkému kontaktu, jako jsou polibky a objetí, stejně jako sdílení nádobí, lůžkovin nebo ručníků s nemocným dítětem.
  • Pravidelně dezinfikujte hračky, kliky dveří, dálkové ovladače, stoly a další předměty, které mohou být kontaminovány sekrety.

Léčba a péče

Neexistují žádné specifické léky k léčbě této virové infekce, takže musíte počkat, až se stav vyřeší sám. Mezitím můžete zmírnit příznaky:

  • Léčbu horečky konzultujte s pediatrem, podle indikace použijte ibuprofen nebo paracetamol (nikdy nepodávejte aspirin).
  • Dbejte na to, aby dítě zůstalo dobře hydratované dostatečným množstvím tekutin.
  • Nabídněte čerstvé, lehké a měkké potraviny pro usnadnění krmení, protože puchýře v ústech mohou způsobit nepohodlí.
  • Co se týče každodenního koupání, tak to jde bez problémů, dávejte pozor, ať se houbičkou nebo ručníkem netřete, abyste nezlomili puchýře.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *