Puerperium: 10 věcí, které vám nikdo neřekl

Návrat domů s miminkem a první měsíce nejsou tak jednoduché, jak si obvykle představujete, ani není vše růžové.

Návrat domů s miminkem a první měsíce nejsou růžové ani jednoduché na orientaci, jak si obvykle představujeme. Ne všechno je klidné ani v těhotenství, ani po něm, když už je miminko doma. Následuje 10 nejtěžších věcí na období po porodu.

1. Vraťte se domů

Návrat domů – onen dlouho očekávaný okamžik – může být také obdobím velké nejistoty. Na klinice jste se dotkli tlačítka a někdo přišel, aby vám pomohl nebo odpověděl na vaše otázky; Jídlo bylo hotové a někdo se staral o dítě, když jste se koupali. Ale doma možná nemáte tolik podpory a pomoci. Jak váš partner, tak rodina a přátelé jistě obnoví své pracovní aktivity, takže nejsou tak přítomní jako v prvních týdnech. A zůstat sám s dítětem může vyvolat nejistotu, strach nebo úzkost, alespoň zpočátku. Nebojte se: vše do sebe zapadne, kousek po kousku získáte jistotu a budete schopni řešit každodenní situace, které nastanou.

2. Emoce nahoru a dolů

Mateřství zahrnuje pozitivní a negativní emoce, šťastné a smutné nálady a pocity naplnění i nespokojenosti. A ano, během poporodního období jsou emoce skutečně mobilizovány a existuje vysvětlení: potřeba přizpůsobit se velké změně. A pokud k tomu přidáte únavu z přerušovaného spánku, je to více než jasné.Některá rada: buďte k sobě tolerantnější a chápavější a dovolte si touto fází projít bez nároků.

3. Buďte pro něj vším

Mateřství je před a po. Nyní se už o sebe nestaráte, ale místo toho přejdete do krásné (ale zároveň náročné) situace být pro své miminko vším. A ten pocit může probudit smíšené pocity. Vzrušení a láska, ale také touha utéct a zapomenout na povinnosti alespoň na 20 minut. Určitě jste v určité chvíli (sama a uprostřed krize s pláčem) cítila, že mateřství, po kterém jste tolik toužila, nebylo to, co jste očekávala. Nebo že jste byla „sýkorka“ a vaše rutina se omezovala na kojení, přebalování a koupání, bez prostoru pro vaše osobní projekty a zájmy. Pokud to cítíte, nestyďte se a neobviňujte se; Je to pocit, který sdílí většina žen během poporodního období.

4. Kojte

Kojení je nejlepší způsob, jak krmit své dítě, a velmi obohacující zážitek. Ale buďme upřímní, neobejde se to bez chvil nepohodlí. Je to proces učení a zabere to čas a dokonce vás může napadnout přestat kojit. Důležité je mít na paměti, že je to to nejkrásnější spojení s vaším miminkem. Několik rad: požádejte o pomoc, promluvte si s jinými matkami, poraďte se se svým lékařem nebo poskytovatelem péče o dítě a nemějte pocit viny. Krmení dítěte není jen podáváním mléka, ale také zahájením hlubokého a intimního dialogu mezi oběma, který bude začátkem jednoho z nejsilnějších pout, které lze v životě zažít. Toto pouto bude vybudováno pohledy, úsměvy, zvuky, slovy, objetím, pohlazením a láskou.

5. Fyzické zotavení

Nemít znovu své tělo před těhotenstvím je jedním z nejčastějších obav novopečených maminek. Tělo, které bylo hrdě vystaveno během těhotenství (a se kterým se mnoho žen cítí smyslně a bezpečně) v poporodním období, se stává příčinou nepohodlí a nejistoty. Pravdou je, že tělo, které procházelo změnami po dobu devíti měsíců, bude potřebovat čas, aby se znovu přizpůsobilo. A z emocionálního hlediska porod způsobuje pocit ztráty pro dítě, které již není ve vašem lůně. Jde o truchlení nad intimním spojením, které matka a dítě udržovaly během těhotenství.

šestinedělí
Během šestinedělí jsou emoce ve skutečné mobilizaci a existuje vysvětlení: potřeba přizpůsobit se velké změně.

6. Obnovení sexuální aktivity

Stehy epiziotomie, tělo, na které jste se ještě nepřizpůsobili, únava z nedostatku spánku a vaše láska vložená téměř výhradně na vaše miminko dokážou proměnit okamžik intimního shledání s partnerem v něco, co nepatří mezi vaše zájmy. okamžitě. Dělat? Pokud některou z těchto věcí pociťujete, promluvte si o tom se svým partnerem, ale nepřipravujte se o to, abyste si užívali spolu, objímali se, byli ve spojení, cítili mazlení a lásku, kterou k sobě máte.

7. Návštěvy

Potřeba sdílet to, co prožíváte, se svými blízkými je skvělá; Všichni jsou vítáni a jste nadšeni, že byste je mohli vidět a užívat si jejich společnost. Ale když se dítě narodí, rychle jste se z hlavní hrdinky stali herečkou ve vedlejší roli: hýčkání a pozornost jsou jen pro miminko a nikdo vám nedokáže s ničím pomoci. Zkrátka: čekali jste, že až přijdou, budete mít chvilku klidu na odpočinek, protože vás na chvíli převezme někdo jiný, ale vy se staráte o své miminko… a také o návštěvy. Jedna rada: požádejte je, aby vám pomohli. Určitě to rádi udělají!

8. Udělejte si doma pořádek

Zorganizovat se v poporodním období není snadné. Dítě si krade veškerou pozornost. Zpočátku jde o to, přizpůsobit se jeden druhému a začít mezi nimi budovat pouto lásky. Ale život jde dál a je tu dům, o který se musíme starat, obědy a večeře, které je třeba připravit, daně, které je třeba zaplatit, zkrátka ty samé požehnané rutiny, které jste řešili, než se vaše dítě narodilo. A teď vás předčí, převálcují vás. Návrh: přizpůsobení a trpělivost. Nečekejte, že vše bude dokonalé od první minuty; Najdete rytmus. A nezapomeňte požádat o pomoc.

9. Vraťte se do práce

Pro mnohé maminky je návrat do práce prvním odloučením od miminka. Když jsou zvyklí být s ním celý den a uspokojovat jeho potřeby, cítí se „divně“, když jdou poprvé sami ven. Je běžné, že pociťují trápení a pocity viny kvůli strachu ze zanedbávání malého. Cítí se divně a mají pocit, že „něco chybí“. Co jim chybí, je dítě. Během těch prvních měsíců bylo nutné, aby si byli oba velmi blízcí. Tento druh symbiózy je nezbytný pro emocionální vývoj dítěte, stejně jako schopnost později se oddělit. Nepředstírejte, že jste zbaveni těchto starostí, a pokud ano, užijte si to bez pocitu viny. Ale hlavně na sebe netlačte a dejte si čas.

10. Každý radí

Mateřství je pro vás něco nového a všichni kolem vás vám chtějí radit. S nejlepšími úmysly, samozřejmě, nebo proto, že to pro ně fungovalo, nebo protože to slyšeli říkat tak a tak. Stává se ale, že názory se od sebe obvykle velmi liší a to ve vás vyvolá pocit nejistoty; Konečně neposílíte svou důvěru v sebe a svá vlastní rozhodnutí. Získejte informace ze seriózních zdrojů a důvěřujte si: díky tomu se budete cítit bezpečněji. Řiďte se zdravým rozumem, spolehlivými informacemi a samozřejmě pokyny pediatra, zejména pokud jde o poplašné pokyny, ale čelte mateřství ze svého hlubokého přesvědčení.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *