Budou moje bradavky fungovat?





Bradavky jsou malé výstupky, které se nacházejí ve střední části prsou. Sbíhají se tam mlékovody a je to místo, kudy protéká mléko, které bude miminko sát. Jakou funkci plní? Především to, že se dítě přisaje a živí se matčiným prsem.

Ale stejně jako jsou malé, špičaté, kulaté a výrazné nosy, nejsou bradavky všechny stejné, jsou velké, vyčnívající ven, malé, téměř neznatelné… A pravdou je, že když nejsou příliš objemné, matky se ptají, zda bude kojení proveditelné, zda se dítě bude schopno přisát nebo jak mohou pomoci.

Typy bradavek

Obecně bychom je mohli rozdělit do tří typů: normální nebo protaktilní, ploché a obrácené.

Díky svému výraznému tvaru podporují protractily správné přisátí k prsu a nevyžadují žádný zásah. Je to typ bradavek, které má většina žen.

Roviny naproti tomu z dvorce nevyčnívají, nejsou vtaženy dovnitř, ale ani při stimulaci nevyčnívají ven.

Třetí typ, který je známý jako vpáčená, nevystupuje jako normální bradavka, a když ji stimulujete nebo se ji pokusíte sevřít dvěma prsty, jde dovnitř a získává vzhled podobný pupku (z tohoto důvodu to je také známé jako on nazývá je umbilicates). Tento jev se může objevit u jednoho nebo obou prsů.

Ať už máte jakékoli bradavky, kojení je vždy možné, protože miminka se přisávají nejen na bradavku, ale také na dvorec.

Jaké máš bradavky?

Abyste věděli, jaké jsou ty vaše, proveďte „test upnutí“: palcem a ukazováčkem uchopte dvorec (asi 3 cm za bradavkou) a zatlačte a roztáhněte ho směrem ven. Pokud vám bradavka vyčnívá, tedy trčí, budete moci bez problémů kojit. Pokud se naopak potopí, bude se vašemu drobečkovi hůře sát. Podívejte se na obrázek, napodobte polohu prstů a zkuste to!

V každém případě, bez ohledu na tvar vašich bradavek, je kojení vždy možné, protože miminka se přisávají nejen na bradavku, ale i na dvorec. To znamená, že i když jsou ploché nebo obrácené, s důsledností a zavedením některých technik budete moci kojit bez potíží. Na druhou stranu byste měli vědět, že ke konci těhotenství bradavky samovolně vystupují. Ale pokud se tak nestane, nezoufejte: existuje několik zdrojů, jak to vyřešit před nebo poté, co vaše dítě vstoupí na svět.

 





Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *