Fascinující odrazy novorozence

Při konzultaci s neonatologem jsou rodiče ohromeni a mají spoustu legrace, když vidí své miminko dělat to či ono. Ale bez ohledu na to, jak zábavné mohou být některé z nich, reflexy jsou vynikajícím ukazatelem vašeho neurologického zdraví.

Ale co je odraz? Je to mimovolní a automatická reakce na konkrétní podnět, která se provádí bez přemýšlení. Všechna miminka se rodí s řadou reflexů, z nichž mnohé umožňují jejich přežití: například díky sacímu reflexu se mohou samy živit.

Protože je dítě přináší již při narození, říká se jim „archaické“. Mnohé trvají celý život, zatímco jiné odrazy jsou dočasné a během měsíců zmizí. To, že jsou přítomny při narození a že časem vyblednou, je parametr, který nám umožňuje hodnotit vývoj jejich nervového systému.

Nejprve neonatolog a později pediatr bude sledovat reflexy miminka při každém z běžných prohlídek.

Odrazy

Níže naleznete seznam hlavních reflexů, které můžeme pozorovat u novorozenců:

Dočasný

Jsou to ty, které s přibývajícími týdny nebo měsíci budou slábnout, až zmizí.

 • Reflex chůze
  Je to bezpochyby reflex, který rodiče nejvíce překvapí, když dětský lékař dítě prohlíží.
  Když ho držíte za trup ve svislé poloze (jako byste ho chtěli postavit) a chodidla má opřená o rovnou plochu, malý pokrčí a zvedne jednu nohu a pak druhou, jako by chtěl vzít malé kroky a chůze.
  Doba trvání: 45 dní života.
 • Moro reflex
  Když se dítě vyděsí nebo poleká hlasitým zvukem, nebo když se cítí nejistě, protože je proveden náhlý manévr nebo má pocit pádu, dítě se náhle otevře a natáhne nohy a ruce do stran a poté je zavře, jako v objetí. Tento reflex je ten, který pediatr vyšetřuje při běžných návštěvách, protože poskytuje informace o svalovém tonusu miminka.
  Doba trvání: Po 2 měsících začíná blednout.
 • Periorální nebo vyhledávací reflex
  Je to reflex, který mu pomáhá hledat potravu. Když se bradavka nebo prst tře o tvář dítěte, dítě otočí hlavu ve směru podnětu a otevře ústa, „hledá“ matčin prs.
  Doba trvání: 4 měsíce
 • Sací reflex
  Vložíme-li miminku do úst prst, dudlík nebo bradavku, začne ji energicky sát. Tento reflex je přítomen již před narozením a lze jej často ověřit během ultrazvuku, když vidíme, jak si dítě cucá palec v matčině děloze. Je to životně důležitý reflex, protože umožňuje malému krmení od okamžiku narození.
  Doba trvání: Přestože bude miminko nadále sát bradavku nebo lahvičku, samotný sací reflex kolem 4. měsíce mizí.
 • Palmární úchopový reflex
  Položíme-li mu prst nebo jakýkoli předmět do dlaně, miminko jej pevně sevře ohnutím prstů a přitažením k sobě. Je to další z reflexů, které rodiče nechávají beze slov: když mu položíte oba prsty na ruce, bude se držet tak pevně, že ho lze zvednout, unese celou svou váhu a zůstane viset, držet se jen pomocí jeho malé ruce..
  Doba trvání: přetrvává až 3 nebo 4 měsíce.
 • Plantární úchopový reflex
  Podobně jako u dlaňového uchopení, když kloužete prstem po chodidle, od paty směrem k prstům, dítě ohne nožičku dovnitř, jako by se snažilo prst „uchopit“.
  Doba trvání: Po 6 měsících začne blednout.
 • Fencerův reflex nebo tonikum na krk nebo zátylek
  Když miminko leží na zádech, otočí hlavičku na jednu stranu, natáhne paži, která směřuje k jeho pohledu, a zároveň pokrčí paži a nohu na opačnou stranu. A pokud mu otočíme hlavu na druhou stranu, obrátí polohu.
  Doba trvání: Není to tak patrné při narození, ale je pozorováno od 2 do 6 měsíců.
Trvalý

Na rozdíl od dočasných tyto odrazy nezmizí, ale přetrvávají po celý život.

 • mrkací reflex
  Jeho funkce? Chraňte rohovku. Je to reflex, který způsobuje, že bez přemýšlení zavíráme víčka, když se něco blíží k našim očím nebo když čelíme intenzivnímu zdroji světla.
 • kýchací reflex
  Jde o reflex, který se projevuje při podráždění nosních cest, a který nás, jak všichni víme, provází celý život. Pro zapamatování: kýchání novorozence je normální a neznamená to, že je nachlazené.
 • dávicí reflex
  Když čelíte podnětu v krku nebo v zadní části úst, objeví se pocit nevolnosti.
 • Reflex zívání
  Předpokládá se, že funkcí tohoto reflexu je poskytnout další kyslík. Novorozenci často hodně zívají, ale nemusí to nutně znamenat, že jsou ospalí.
 • reflex kašle
  U novorozenců funguje stejně jako u dospělých: kašel jako odpověď na podnět v dýchacích cestách.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *