Mami, odkud se berou děti?

Stejně jako děti chtějí vědět, jak funguje vlak nebo proč prší, bude je zajímat i to, odkud děti pocházejí. Tato otázka, která by měla být brána tak přirozeně, obvykle znepokojuje rodiče, kteří se obecně necítí připraveni odpovědět. Co odpovědět, jak to udělat, co říkat a co neříkat, to jsou časté pochybnosti všech rodičů.

Zvědaví malí

Děti se začínají ptát na původ miminek ve velmi raném věku. Sexuální zvědavost nevzniká spontánně, ale je obvykle způsobena nějakou situací v jejich prostředí, která se jim zdá záhadná. Někdy vzniká narozením bratříčka nebo tím, že kamarádova maminka je těhotná. Tehdy začínají malí uvažovat o tom, odkud miminka pocházejí.

Tehdy, dříve nebo později, položíte rodičům „otázku za milion“.

Evidentně to většinou dělají v nejméně vhodnou chvíli, zaskočí nás to, dezorientuje a děsí. Nejlepší je proto připravit se předem, neučit se odpověď nazpaměť, ale abychom byli co nejvíce spontánní a mohli reagovat bez otálení.

Vyhýbání se reakci může rodiče zbavit chvilkového nepohodlí. Existuje však riziko, že se mezi nimi a jejich dětmi vytvoří zakázaná a skrytá zóna, která změní důvěru, kterou do nich děti vkládají. Vždy musíme zajistit, aby se děti mohly spolehnout na to, že jejich rodiče vyřeší pochybnosti a svěří jim své konflikty, aby vytvořili základy dobré komunikace. Nereagování na jejich obavy v dětech probouzí pocity úzkosti a nedostatku ochrany. Kromě toho, pokud se vyhýbají odpovědi nebo vyčítají svou zvědavost, dítě se přestane ptát nebo se bude snažit uspokojit své pochybnosti prostřednictvím jiných zdrojů znalostí (například svých malých kamarádů).

Pravda, kterou potřebují

O původu dětí se v minulosti vyprávěly různé bajky. Že čáp přináší miminka z Paříže, že se děti rodí ze zelí nebo že maminka sní mimo jiné trochu semínka. Logicky, žádný z těch příběhů nebyl pro děti přesvědčivý a zůstaly jim nevyřešené záhady: jak se dítě dostalo do břicha nebo proč nikdy neuvidíte létat čápy s dítětem v zobáku.

Aby se děti mohly ptát, rodiče musí dát prostor pro otázky. Tak jako? Reagovat s pravdou, kterou potřebují. Děti by měly vědět, že zrození nastává jako důsledek organické funkce, a ne jako produkt fantastického příběhu.

Vysvětlování by mělo začít, když se malý zeptá. Musíte jim však poskytnout informace v souladu s jejich věkem a emoční vyspělostí, jasným a jednoduchým jazykem a bez poskytnutí více informací, než jaké dítě požaduje.

Odpovědi v průběhu let

V tomto věku jim můžete říci, že miminka pocházejí z maminčina bříška a že jsou plodem lásky mezi tátou a maminkou.

V tuto chvíli můžete vysvětlit, že chlapci mají penisy a dívky mají vagíny, a že je to skrz ten malý otvor, kudy děti vcházejí a vycházejí.

V tomto věku můžete pokračovat ve vysvětlování sexuálních rozdílů, ale vždy s odkazem na anatomické aspekty každého pohlaví. Na příkladu mámy a táty vysvětlete, že muž má penis a že žena má vagínu a prsa, která jí umožní nakrmit dítě, když se narodí.

Také vám bude řečeno, že děti rostou v matčině lůně 9 měsíců, dokud se nakonec nenarodí. Je dobré jim také vysvětlit, že -než se narodil- byl i v maminčině bříšku.

Poslední otázkou, jejíž položení bude trvat déle, bude, jak se „semeno“ nebo „kapka“ dostalo do matčina lůna.

V této době má dítě obvykle první sexuální odhalení. Ve srovnání s těmito zjištěními, které děti mezi sebou dělají a které odpovídají správným informacím, však existují i ​​rezidua dřívějších dětských sexuálních teorií. Proto je tak důležité objasnění, které mohou rodiče k tomuto tématu nabídnout.

V 10 letech již zná existenci vagíny a její osud jako příjemce penisu. Ale neznalost semenné substance (stejně jako dříve vagina) brání úplnému vyřešení záhady, protože dítě si neuvědomuje, že penis kromě moči vylučuje i sperma. To je velká záhada, která musí být v této fázi odhalena, vezmeme-li v úvahu, že je možné uchýlit se ke knihám nebo vzdělávacím videím.

Ideální by bylo, aby se malý mohl na vlastní oči přesvědčit o narození domácího zvířete, jako je pes nebo kočka. Jakékoli vysvětlení, které se pokusíme poskytnout, nebude mít nikdy stejné bohatství jako zažít ten okamžik na vlastní kůži.

Škola bude v tuto chvíli pro rodiče důležitou oporou, pokud jde o sexuální výchovu.

Nějaké rady

  • Odpovídejte s co největší upřímností a čestností, aby nebyla ovlivněna důvěra dětí v jejich rodiče.
  • Vezměte v úvahu svůj věk.
  • Sexuální výchova musí uvažovat o řadě objasnění, jednoduchým a přirozeným způsobem, za vhodných okolností.
  • Vysvětlení musí být co nejpravdivější.
  • Není vhodné podávat složitá vysvětlení, kterým by děti nerozuměly.
  • Všechny odpovědi by měly zdůrazňovat lásku, péči a odpovědnost, které sexuální vztah zahrnuje.
  • Reagujte na to, na co se dítě ptá, aniž byste přidávali informace, na které se neptají.
  • Odpovězte na dotaz. Pokud odpověď odložíme, je pravděpodobné, že o ni malý již neprojeví zájem a co hůř, nemusí se na téma znovu ptát.

 

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *