Moje dítě přechází přes oči!

V prvních měsících života dostávají pravidelnou konzultaci jak dětští lékaři, tak dětští oftalmologové. Miminko nejenže neupíná pohled, ale občas uhne pohledem a přechází oči. Logicky to v rodičích vyvolává velké obavy a úzkost, protože si myslí, že existuje problém. Pro váš klid je však normální a časté, že k tomu dochází během prvních 2 nebo 3 měsíců života.

Obecně platí, že miminko nechodí neustále přes oči, ale spíše se tyto odchylky vyskytují přerušovaně. Když se dítě probudí nebo když je velmi ospalé, je běžné, že otočí oči ven (což se nazývá divergence). Na druhou stranu, pokud pohybujete očima špatně koordinovaným způsobem nebo se snažíte dívat na velmi blízké předměty nebo své vlastní malé ručičky, je normální, že odchylka je dovnitř, jako byste se dívali na svůj nos (konvergence). .

Za co to je

Při narození a během prvních měsíců života většina zrakových schopností dítěte ještě plně nedozrála. Ve většině případů se s přibývajícími měsíci odchylka po troškách upraví a miminku se spontánně podaří srovnat oči a správně zafixovat pohled.

Tyto odchylky jsou normální v prvních 3 měsících života. Ale po uplynutí této doby, pokud dítě i nadále vypadá zakříženě, pokud nemůže upřít pohled nebo navázat oční kontakt, když je umístěno blízko sebe, je důležité mít oftalmologickou konzultaci. Cílem je vyloučit skutečnou odchylku nebo jakoukoli změnu ve zrakovém zrání dítěte.

Je nezbytné zeptat se rodičů, zda existuje rodinná anamnéza strabismu, protože existuje dědičná asociace této patologie.

Falešný strabismus

Jak jsme řekli, pouze strabismus, který přetrvává déle než 3 měsíce, lze považovat za patologický. Po této době však rodiče často konzultují možné oční odchylky u svých dětí s očním lékařem: zaznamenají určitou asymetrii nebo rozdíl ve vzhledu jednoho oka, když se pohybuje do stran.

Tato zdánlivá odchylka se nazývá „pseudostrabismus“ (což znamená, že to tak vypadá, ale není). Toto „falešné šilhání“ není patologické a je obecně způsobeno tím, že kůže vnitřního záhybu očních víček může být široká a také tím, že nosní hřbet může být plochý. Tyto dvě vlastnosti dávají pocit zkřížených očí, protože bílá část oka, která je mezi duhovkou a vnitřním koutkem víčka, je menší. To je něco, co je jasně vidět na fotkách. Z tohoto důvodu jsou rodiče obecně žádáni, aby přinesli fotografie dítěte pořízené doma v době, kdy zaznamenají odchylku. To pomáhá vysvětlit a rozlišit, zda se jedná o falešný strabismus nebo o strabismus samotný.

Je normální, jak je časté, že dítě během prvních 2 nebo 3 měsíců života odvrací zrak.

Jak děláš diagnostiku

Pro diagnostiku strabismu provádějí oftalmologové velmi jednoduchý test: přibližte světlo a sledujte, jaký je odraz v každém oku: světlo by mělo dopadat symetricky na obě zorničky. Pokud odrazy světla nedopadají do stejné polohy v každém oku, dochází k šilhání.

Pseudostrabismus nevyžaduje žádnou léčbu a jeho vzhled má tendenci se časem zlepšovat.

Strabismus na druhé straně vyžaduje včasnou léčbu; V opačném případě může dojít k trvalé ztrátě zraku.

Z tohoto důvodu je při podezření na strabismus u dítěte nezbytná konzultace s očním lékařem, protože pro dětského lékaře není vždy snadné rozlišit pravý strabismus a pseudostrabismus. A vždy byste měli mít na paměti, že pokud máte o této problematice sebemenší pochybnosti, je vždy nejlepší obrátit se na důvěryhodného oftalmologa.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *