Mastitida: bolestivá komplikace kojení

Mastitida je infekční zánět, který může během laktace postihnout kterýkoli z prsů. A když se objeví, nezůstane bez povšimnutí: charakteristické příznaky jsou zánět, velmi intenzivní bolest, pocit tepla a zarudnutí v postiženém prsu a v některých případech i vytékání hnisu. Tyto projevy mohou být doprovázeny celkovou malátností, vysokou horečkou a někdy i bolestmi hlavy a nevolností.

I když se může objevit v kterékoli fázi kojení, je častější během prvních měsíců, a přestože se může opakovat, jen velmi zřídka se stane, že postihne oba prsy současně.

Příčiny? Pronikání bakterií špatně zahojenou trhlinou či štěrbinou v bradavce nebo opakované ucpávání vývodů v důsledku nadměrné tvorby mléka nebo neúplného vyprázdnění prsů.

Dělat

Prvním opatřením je co nejdříve konzultovat lékaře: Mastitida je infekce, a proto vyžaduje antibiotikum. Jakmile to začnete brát, neměli byste to přestat brát, i když příznaky zmizely a budete se cítit lépe. Jediným způsobem, jak dosáhnout definitivní léčby a zabránit opakování epizod, je dokončení celé léčby antibiotiky. Pokud máte horečku, váš lékař také předepsal antipyretikum vhodný pro kojení.

Mělo by být kojení zastaveno?

Obvykle není, ale konečné slovo bude mít lékař. V zásadě bude nutné zjistit, zda je indikované antibiotikum slučitelné s kojením a zda hrudník segreguje hnis (pro kontrolu přiložte kousek vaty na bradavku a přitlačte pouze prso: pokud tekutina, která vytéká, je žlutá, je to hnis).

Mastitida je velmi bolestivá, to je pravda. Pokud však postižená bradavka nehnisá, je vhodné, abyste ji miminku často nabízeli, aby mléko dále odtékalo a nepřekážely se vývody. To pomůže zmírnit nepohodlí.

Před kojením si přiložte horké hadříky nebo si dejte horkou sprchu, která pomůže dekompresi a „změkčení“ prsu, aby se miminko lépe zapínalo. Když skončíte nebo mezi Take a Take, Colocate Frías Compresses: Pomohou vyfouknout a snížit teplotu oblasti.

Základem je dosáhnout dobrého odvodnění kanálků, a k tomu není nic lepšího než rotace mezi různými polohami kojení.

Na druhou stranu, pokud postižený hrudník vyjde ven, musíte injekci přerušit a odsát mléko, ale můžete pokračovat v krmení dítěte druhým prsem.

A samozřejmě budete muset odpočívat a odpočívat, abyste plně obnovili své zdraví.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *