„Budeš mít bratříčka“ Kdy a jak to říct svému staršímu dítěti?





Těhotenství nabízí vhodné období na přípravu, proto není třeba se sdělováním novinek spěchat. Je však nezbytné mít na paměti, že první trimestr těhotenství vyžaduje opatrnost kvůli riziku potratu nebo potratu. I když to není častá možnost, počkejte, až budete mít jistotu, že je vše v pořádku, než svému dítěti prozradíte zprávu, že bude mít bratříčka, a vyvarujte se bolestného vysvětlování v případě problémů. Pamatujte také, že děti jsou vždy pozorné, i když si myslíme, že neposlouchají nebo nerozumí.

Po prvních třech měsících přichází čas podělit se o novinky s vaším prckem.

Jak mu to říct?

Často, když rodiče sdílejí novinky se svým nejstarším dítětem, často se stává, že je již vycítilo, aniž by to vědomě vědělo. To se odráží ve změnách v jejich chování, jako je sblížení s matkou nebo projevování větší emoční citlivosti. V některých případech mohou tyto příznaky upozornit matku ještě před potvrzením těhotenství.

Když nastane správný čas, je vhodné, aby se rodiče s dítětem sešli a informovali ho, že v budoucnu budou mít bratříčka nebo sestřičku. Pokud ještě neznáte pohlaví nenarozeného miminka, je rozumné zmínit, že nevíte, zda to bude chlapec nebo dívka, abyste předešli mylným očekáváním.

Od tohoto okamžiku se dítě pravděpodobně začne ptát na otázky, jako například kde je, kdy se narodí nebo jak se tam dostalo. Rodiče by měli na tyto otázky odpovídat podle věku dítěte, být upřímní, ale vyhýbat se zbytečným detailům.

U dětí navštěvujících mateřskou školu mohlo těhotenství a příchod sourozence upoutat jejich pozornost a podnítit jejich zvědavost. Mnoho dětí v této fázi vyjadřuje svou touhu mít sourozence poté, co vidělo své přátele se sourozenci.

Já nechci bratříčka!

Někdy mohou zprávy vyvolat nečekanou reakci, jako je hněv a popření. Pokud k tomu dojde, je důležité, aby se rodiče netrápili a nevysvětlovali, že sdílejí něco, co se stane v budoucnu, i když dítě zrovna není šťastné. Tato reakce je výrazem bolesti, kterou je třeba potlačit, a vyhnout se komentářům, které v dítěti vyvolávají pocit viny.

Je dobré mu vysvětlit, že bratrem bude někdo, kdo ho bude velmi milovat a kdo bude mít v jeho životě zvláštní místo, až se narodí. Pocity dětí mohou být ambivalentní a je důležité nebrat jejich komentáře příliš vážně, protože v mnoha případech mohou děti od žádosti o sourozence přejít k tomu, že ho chtějí „vrátit“, jakmile přijde.

Sdílení čekání

Sdílejte čekání

Jak těhotenství postupuje, je vhodné zapojit do procesu i dítě. Sdílení ultrazvuku, příprava postýlky nebo nákup oblečení pro miminko jsou činnosti, které můžete dělat společně. Také pohled na fotografie z doby, kdy bylo dítě miminko, mu pomůže cítit se důležitý v rodinné historii.

S blížícím se termínem porodu je nutné předem vysvětlit, že maminka bude po dobu hospitalizace pár dní mimo domov a že společně naplánujete, kdo se bude v tyto dny o dítě starat. Vybraná osoba by měla mít pokud možno těsnou citovou vazbu (prarodiče, strýcové nebo kmotři), aby se dítě cítilo hýčkané a spokojené.

Je také důležité, aby dítě navštěvovalo matku v poradně a cítilo se neustále začleněno, přestože je v péči jiné osoby. Mohou se objevit obavy z neznámého, proto je nezbytné, aby rodiče poskytovali informace a předvídali případné změny. Pokud jste nikdy nezůstali přes noc v jiném domě, budete mít dvě úzkostné situace: narození vašeho bratra a nocleh v cizím domě.

Stručně řečeno, sdílet zprávu o novém bratříčkovi se starším dítětem je zvláštní okamžik, který vyžaduje empatii a trpělivost. Poskytování emocionální podpory a udržování otevřené komunikace pomůže dítěti během tohoto přechodu v rodině cítit se bezpečně a přijímáno.

Novinky v různém věkuAno

  • Od 18 měsíců do 3 let. Mají tendenci vyjadřovat svou žárlivost otevřenějším a výraznějším způsobem. Rozčilují se, vztekají se, ale zároveň se jim to líbí a baví je ta představa. Jejich pocity sahají od nejhlubší sympatie až po nejnásilnější agresi, jako je údery do břicha dítěte nebo do kočárku, který připravují. Výraznější jsou také poruchy chování.
  • Ve 4 letech. Mohou být otravní, pokud chtějí. Mohou vznést stížnosti, protože bratr bude mít více hraček než oni. Ale je důležité mít na paměti, že to, co opravdu chtějí, je láska jejich rodičů, ne tolik hraček, jak se zdá naznačovat tvrzení.
  • Ve věku 5 let. K mladším sourozencům bývají tolerantnější, ochranitelští a laskavější. Zdá se, že jsou více nápomocní než dominantní.

Možná si říkáte, jaký je ideální čas na druhé dítě. Odpovědí je, co rodiče považují za vhodné podle svého plánování rodiny, protože žádný věk nezaručuje, že se žárlivost neobjeví. Žárlivost je normální a běžná.

Očekává se, že tyto pocity budou chápány a řešeny na základě lásky a tolerance, zejména s přihlédnutím k tomu, že mít bratříčka není jen něco přirozeného, ​​ale také dar života.

Nejčastěji kladené otázky

První otázky, když děti zjistí, že jejich matka je těhotná – a zvláště jde-li o 5leté děti – jsou ty, které souvisejí s původem, a to včetně těch, které se týkají sexuality. V těchto případech je vhodné omezit odpověď bez upřesňování detailů, na které se neptají, a používat slovní zásobu přiměřenou věku dítěte.

Později se může stát, že když rodiče připravují pokoj pro miminko, kluci namítnou, aby jejich bratříček používal kočárek, který jim patřil. To je dobrá příležitost, jak ho naučit sdílet. Strach z vysídlení a ztráty lásky rodičů se mnohokrát neobjevuje ve formě otázky, ale spíše jako prohlášení. Mějte na paměti, že každá příležitost, kdy je bezpečí a důvěra lásky jeho rodičů vůči malému posílena, pomůže zajistit dobré pouto s jeho bratrem.

 





Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *