6 měsíců: důležité úspěchy dítěte

První rok života je – bezesporu – jedním z nejdůležitějších ve vývoji miminek. Je to doba, ve které proporcionálně dochází k jednomu z nejzávratnějších růstů. Vaše dítě bude den za dnem růst a vy budete překvapeni množstvím změn a proměn, ke kterým v krátké době dojde. Nejenže poroste do velikosti, ale také dosáhne dovedností, mobility, duševního a emocionálního rozvoje, které mu umožní rozpoznat sebe a svou rodinu. Ale během tohoto prvního roku bude 6 měsíců skutečným milníkem v jeho evolučním vývoji, protože k důležitým úspěchům dochází současně, jak fyzickým, tak psychickým, které jsou pro vaše dítě velmi významné.

Vycházejí první zuby

V 6 měsících se obvykle objevují první dočasné (dětské) zuby, obvykle dolní střední řezáky (dále „malé paletky“). Můžete si všimnout, že je vaše dítě poněkud nepříjemné, protože jeho dásně mohou otékat a bolet.

Dokáže sedět s oporou

Tato poloha je známá jako „stativ“. Spočívá v tom, že dítě spočívá na bocích a pažích a zůstává sedět bez pomoci někoho jiného. Tento úspěch v jejich motorických dovednostech umožní vašemu malému objevovat svět z jiných perspektiv, než jaké měli dosud. Vsedě vidíte svět úplně jinak než vleže.

Má větší svalový tonus

Svaly na krku a pažích budou silnější. Díky tomu, že nyní může sedět, může mít vzpřímenější polohu. Nyní jste připraveni používat vysokou židli!

Projevte zájem o jídlo

V tomto věku (a v některých případech i dříve) si všimnete, že zatímco lidé kolem něj jedí, dítě je pečlivě sleduje.

Začněte začleňovat první polotuhé látky

Super důležitá změna! Doposud byl krmen pouze mlékem (ať už z mateřského nebo lahvového), ale od 6. měsíce začne zapracovávat první polotuhé příkrmy. Ano, nastal čas začít jíst a objevovat nové chutě, textury a teploty. Pořádná akce!

Můžete se jídla dotknout, dát si ho do úst

Stejně jako u jakéhokoli jiného prvku budete zvědaví a budete chtít s jídlem zacházet, zkoumat ho všemi smysly a přinášet si ho svými malými ručičkami k ústům. Bude se špinit? Průhledná! A nejen vaše oblečení, ale také podlaha (a dokonce i stěny). Ale je důležité, abyste mu to dovolili: dotýkat se jídla, špinit si oblečení a obličej jsou také způsoby, jak poznat svět kolem něj. Upřednostňujte kontakt s potravinami a ne čištění. Můžete použít bryndáčky, plastové barvy a dobré produkty, abyste prošli touto zkušeností bez zoufalství. Když ho necháte dotýkat se jídla svými malými ručkami, dítě může podpořit rozvoj motorické koordinace a získat důvěru v nová jídla, která objevuje. Trpělivost!

Zatímco ho krmíte, vyslovujte jídlo jménem, ​​i když ještě nerozumí přesně tomu, co říkáte. Je to způsob, jak stimulovat jazyk a sociální interakci.

Začíná zlepšovat koordinaci očí s pohyby rukou

Bude se moci natáhnout a uchopit předměty, které jsou v jeho blízkosti a které upoutají jeho pozornost, a bude si je prohlížet. Váš svět se ještě více rozšiřuje. A objevovat nebudete jen svět kolem sebe, ale i své vlastní tělo. V této době objevíte svá chodidla a začnete si uvědomovat, že jsou součástí vašeho těla.

Můžete si spočítat, co se stane

Na základě předchozích zkušeností můžete z vašeho chování předvídat, co se stane. Ví například, že když lžíci hodí, spadne na podlahu. A protože rád hází věcmi, pochopí i to, že když vezme do rukou trochu pyré a nechá ho spadnout, „zadupe se“ na zem a pokusí se to zopakovat. Tato možnost předvídání výsledků vám umožní prodloužit a zopakovat příjemné zážitky.

Každý ve své době

Kdykoli mluvíme o normálním vývoji dítěte, bereme v úvahu odhadovaný věk nebo dobu, ve které děti dosahují různých úspěchů (jako je chůze, mluvení, nácvik toalety atd.). To znamená, že dítěti může trvat o jeden nebo dva měsíce déle, než si osvojí určité dovednosti, aniž by to znamenalo, že jeho růst je abnormální nebo že ti, kteří jich dosáhnou dříve, jsou inteligentnější. Každé dítě má svůj čas a ten je třeba respektovat.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *