Žloutenka je zežloutnutí kůže a sliznic, způsobené zvýšeným bilirubinem v krvi. Je to poměrně častý stav, protože postihuje přibližně 6 z každých 10 novorozenců. Obvykle se objeví mezi druhým a čtvrtým dnem života a ve většině případů přirozeně odezní během jednoho nebo dvou týdnů.
Bilirubin je pigment odvozený z hemoglobinu, krevní bílkoviny. Normálně jsou za jeho zpracování zodpovědná játra, aby ho tělo mohlo vyloučit stolicí a močí. V prvních dnech života však játra miminka, která se teprve vyvíjejí, někdy nezvládnou všechen produkovaný bilirubin. To způsobí, že se jeho hladina v krvi zvýší a projeví se na pokožce miminka, která začne získávat nažloutlý odstín.
Žloutenka se obvykle objevuje mezi 2. a 4. dnem věku a odezní o jeden až dva týdny později.
Co způsobuje žloutenku?
Příčiny zvýšení bilirubinu v krvi mohou být různé: játra dítěte – stále se vyvíjející – neumožňují vyloučit dostatečné množství, že se produkuje větší množství, než jsou játra schopna zpracovat, nebo že střevo reabsorbuje velké množství bilirubinu před jeho vyloučením, mezi nejčastější; a mezi ty nejzávažnější: krevní inkompatibilita mezi matkou a dítětem, některé infekce, které postihují dítě, onemocnění jater a hypotyreóza.
Pokud jde o predispozici, jsou více vystaveny předčasně narozené děti, protože jejich játra ještě plně nedozrála, a také ti, kteří v prvních dnech života nejedí, nemočí nebo se pravidelně neevakuují. A také se častěji vyskytuje u dětí matek s negativním Rh faktorem krevní skupiny 0 au dětí, jejichž sourozenci měli při narození žloutenku.
Kdo je náchylnější?
Některé faktory zvyšují riziko vzniku žloutenky:
- Předčasný porod: Orgány včetně jater ještě nejsou plně vyvinuty.
- Krevní inkompatibilita: Rozdíly v krevní skupině nebo Rh faktoru mezi matkou a dítětem.
- Hubnutí a nízký kalorický příjem: Když novorozenec není v prvních dnech správně krmen.
- Infekce nebo zdravotní poruchy: Některá onemocnění mohou ovlivnit schopnost těla zvládnout bilirubin.
- Rodinná anamnéza: Pokud měli starší sourozenci žloutenku, je pravděpodobnější, že se znovu objeví.
dělat
Nejběžnější léčba žloutenky je fototerapiekterý pomáhá dětskému organismu eliminovat přebytečný bilirubin. Tento postup spočívá v umístění novorozence pod ultrafialové světlo nebo jeho zabalení do speciální přikrývky, která vyzařuje světlo. K ochraně očí se používá maska. Fototerapie obvykle trvá jeden až dva dny, a přestože nažloutlý tón může trvat 10 až 15 dní, než úplně zmizí, léčba je velmi účinná.
Kromě fototerapie je jedním z hlavních doporučení v případě žloutenky časté krmení dítěte buď mateřským mlékem nebo umělou výživou, protože to pomáhá dítěti zbavit se přebytečného bilirubinu prostřednictvím stolice.
Kdy se poradit s lékařem?
Přestože je žloutenka běžná a obecně nepředstavuje vážné riziko pro zdravé děti, je nezbytné být ostražití. Pokud si po propuštění z nemocnice všimnete, že pokožka dítěte získává sytě žlutý nebo oranžový tón, poraďte se se svým pediatrem nebo neonatologem. K vyloučení komplikací může být nutné měřit hladiny bilirubinu.
Všechna práva vyhrazena Nyní máma ®
Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com
<