Kojení: jak, kdy a jak dlouho

Jak často to dávám? Jak dlouho ho nechám přiložený k prsu? Bude mít dost mléka? Tyto otázky jste si kladli tolikrát…

Jak často byste měla kojit?

V prvních měsících života může dítě žádat krmení velmi často, protože mateřské mléko se rychle tráví. Ideální je kojit „na požádání“. To znamená, že byste neměla kojit v určitou dobu, ale spíše ve chvíli, kdy dítě vykazuje známky chuti k jídlu.

Existují některé známky, které naznačují, že chce jíst: hýbe tělíčko, je neklidné, čenichá, sténá, cucá pěst… Kromě těchto indicií si všimnete, že vaše prsa jsou plná a energická. Stojí za to říci, že jde o kojení „na vzájemnou žádost“.

Kojení často podporuje správnou stimulaci odpouštění mléka, dobrou tvorbu a dostatečné vyprazdňování prsů. To vám pomůže předejít možným komplikacím při kojení, jako jsou ucpané kanálky, překrvení prsou nebo mastitida. A také umožňuje, aby se vaše dítě krmilo uvolněným způsobem.

Ve dne. V noci.

Během prvních týdnů života se většina kojených dětí kojí 8 až 12krát denně. Tip: Abyste zabránili tomu, aby se v noci neustále ptal, je vhodné, abyste mu prso často nabízeli během dne. Zpočátku však bude vyžadovat velmi často, ve dne i v noci. A je zdravé, že tomu tak je: v prvních měsících se potřebuje nejen utěšit teplým jídlem, ale také navázat kontakt a „znovu se spojit“ s maminkou (ve dne i v noci). Jak roste, jeho doby odpočinku se prodlužují a prodlužují.

Jak dlouho ho nechat na prsou?

Pro to neexistují žádná pevná pravidla, ale záleží na několika faktorech:

 • Intenzita sání: není to stejné, když miminko saje razantně, než když pije pomaleji.
 • Počet a délka přestávek: zda je přerušení málo a krátké, nebo zda jsou časté a dlouhé.
 • Frekvence dopouštění mléka: když mléko přichází více než jednou z prsu, vaše dítě dokončí krmení dříve. Důvodem je, že budete spokojeni, protože jste přijali větší množství vysokotučného mléka. Jinak vydrží na prsou déle.

Má toho dost?

To je velká pochybnost téměř všech maminek, protože – na rozdíl od toho, co se stane, když dostanou lahvičku – když jsou u prsu, nevidíme množství, které si vzaly. Kromě frekvence a délky kojení, abyste věděli, zda vaše dítě pije dostatek mléka, musíte věnovat pozornost určitým pokynům:

 • Všímejte si, zda aktivně saje.
 • Když polyká, musíte ho poslouchat.
 • Vaše dítě by mělo kojit klidně, bez podráždění.
 • Vaše prsa musí neustále produkovat mléko.
 • Odpouštění mléka by mělo být přizpůsobeno době kojení dítěte.
 • Budete mít pocit, že se vám prsa nalijí, když je oddalujete s vyprazdňováním.
 • Když navštívíte dětského lékaře, řekne vám, zda vaše miminko přibírá na váze podle očekávání.
 • Vaše dítě musí smočit několik plen denně.
 • Vaše stolice by měla být žlutá a tekutá.

Mnohem víc než jídlo

Pro uspokojivé kojení je potřeba mít oporu, dbát i na svou osobní péči: odpočinek, pestrá strava, dostatečná hydratace… A nezapomeňte: kojit miminku není jen přísun potravy a živin. Je to také nejlepší způsob, jak mu nabídnout nekonečné emocionální a smyslové zážitky, podpořit jeho rozvoj a především posílit pouto mezi vámi a ním.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Magda Rousková
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *